Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zespół „Notecianie” z Lipiej Góry

Zespół, „Notecianie”, który działa przy Szamocińskim Ośrodku Kultury w Lipiej Górze, swoją działalność rozpoczął 10 października 1994 roku. Inicjatorem powstania zespołu był pan Jan Kajrys, ówczesny dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Pomysł ten poparła Ewa Burzyńska, bibliotekarka w Lipiej Górze oraz Dariusz Sobieralski, nauczyciel muzyki w szkole w Szamocinie, który jest od początku instruktorem, z nie wielkimi jednak zmianami, bo przez okres trzech lat od 1996 – 1999 roku rolę tę pełnił Marek Górzyński.
W maju 2005 roku kończy współpracować z zespołem instruktor Dariusz Sobieralski. W tym czasie zespół zaczął przezywać mały kryzys, bo również w tym czasie odeszło z zespołu kilka osób i tak zespół liczył dziewięć osób: Barbara Bugaj, Maria Antczak, Halina Knach, Ewa Burzyńska, Regina Kostelecka, Antonina Jagielska, Patrycja Burzyńska, Emilia Michalska oraz Zygmunt Knach. Trzeba dodać, że w skład zespołu wszedł jeden pan, który jest „rodzynkiem” w zespole. Od tego czasu zespół zmienił nieznacznie nazwę z „Notecianki” na „Notecianie”.

 Jednak po odejściu Dariusza Sobieralskiego zespół nie musiał czekać długo na nowego instruktora, bo już w czerwcu zespół objął Marcin Mendlik. „Pod okiem” nowego instruktora, w trochę zmienionym składzie zespół bardzo intensywnie i efektywnie pracował na próbach, poszerzając swój repertuar oraz doskonaląc umiejętności wokalne. Zespół od początku swego istnienia cieszy się uznaniem wśród wiejskiej społeczności, a świadczy o tym publiczność, która chętnie przychodzi na koncerty w wykonaniu „Notecianek”. Oprócz występów w swojej rodzimej wsi zespół koncertował w Gołańczy, Szamocinie, Chodzieży, Licheniu k/ Konina, Pile oraz na uroczystościach parafialnych, dożynkowych, odpustowych okolicznych wsi i miasteczek. Wszystkie występy poprzedzone są długimi wyczerpującymi próbami, które odbywają się raz w tygodniu w Domu Kultury w Lipiej Górze. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i szeroki. Są to stare i nowe przeboje piosenki rozrywkowej, piosenki ludowe, pieśni patriotyczne, pieśni maryjne, kolędy i pastorałki, a także utwory z własnym tekstem tworzone w zależności od potrzeb.

W roku 1999 „Notecianki” obchodziły już swój skromny jubileusz – piaty rok istnienia. Z racji obchodu tego jubileuszu pani Ewa Burzyńska powiedziała, że: „Notecianki istniały już dużo wcześniej jako zespół, które tworzyły tylko panie z KGW. Nie miały wtedy instruktora, uczyły się same, a w okresie swej działalności przygrywali na akordeonie im panowie: Zygmunt Siemianowski i Rafał Sztejenka. Datują swoją działalność od 13 stycznia 1985 roku.Zespół obecny przejął nazwę „Notecianki”, a w składzie śpiewającym jest pani Franciszka Knach i Halina Knach, które śpiewały od początku w tamtym zespole i śpiewają obecnie. Działalność „starego” zespołu również opierała się na uświetnianiu różnych imprez okolicznościowych, nie tylko w miejscowym środowisku. „Zespół Ludowy Notecianki” – tak brzmiała pełna nazwa zespołu - brał dwa razy udział w wojewódzkich przeglądach muzyczno-wokalnych zespołów ludowych pilskiej wsi w Lipce w 1985 i 1986 roku. „Zespół Ludowy Notecianki” brał udział również w „Wojewódzkim Przeglądzie Obrzędów i Wieńców Dożynkowych w Krajence w 1986 roku.

Działalność zespołu „Notecianie” w następnych latach nie ustaje, zespół wciąż występuje, członkowie spotykają się na próbach, obchodzą różnego rodzaju rocznice i święta .
Niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla członków zespołu był koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności zespołu, który odbył się 8 stycznia 2005 roku w sali Domu Kultury w Lipiej Górze, gdzie uchwałą Rady Miasta i Gminy Szamocin zespół został wyróżniony odznaką Honorową „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin”. Wyróżnienie wręczyła vice przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Szamocin pani Julia Pilarz. W koncercie tym wzięli udział mieszkańcy Lipiej Góry, okolicznych wiosek oraz Szamocina, władze samorządowe, zaproszeni goście a w programie gościnnie wystąpili zespół „Pałuczanie” z Sarbinowa, oraz zespół „Babie Lato” i „Pogodna Jesień” z Szamocina. Również zespół „Notecianki” wystąpił ze specjalnie przygotowanym programem na swoim jubileuszu. Członkowie zespołu zachęcili wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania wykonując popularną melodię ludową Szła dzieweczka do laseczka oraz Głęboka studzienka. Następnie wystąpił duet: Barbara Bugaj i Łukasz Redel, który przepięknie zaśpiewał tango La Paloma.

Dalej zespół wykonał takie utwory jak: Moja muzyka, Nie liczę godzin i lat z repertuaru Andrzeja Rybińskiego oraz melodie popularne Kwiaty kochamy ciebie i Tam nad Wisły doliną. Zespół wystąpił w składzie: Małgorzata Zimna, Barbara Bugaj, Halina Knach, Maria Antczak, Łukasz Redel, Ewa Burzyńska, Regina Kostelecka, Aneta Stój, Katarzyna Cholewińska, Agata Janowicz, Michalina Hoffman, Marta Speier, Barbara Klabecka.„Notecianie” występują w jednakowych strojach stylizowanych na wzór ludowy, które ufundowane są przez Radę Sołecką wsi Lipia Góra-Sokolec.
Instruktorzy:
Dariusz Sobieralski /1994-1996/, Marek Górzyński /1996-1999/, Dariusz Sobieralski /1994-1996/, 2000-2005,Marcin Mendlik /2005-2017/
Marek Frąckowiak /2017-
Skład zespołu : Regina Kostelecka, Halina Knach, Barbara Bugaj, Maria Antczak, Ewa Burzyńska, Maria Twardowska, Antonina Jagielska, Dominika Jagielska, Angelika Szymańska, Zygmunt Knach, Hubert Twardowski, Marcin Mendlik –instruktor

Od 07.12.2019r. członkowie zespołu  występują w nowych strojach, gdzie dominuje kolor czerwony , również ufundowane z funduszu sołeckiego Lipiej Góry. 25 stycznia 2020 roku zespół Notecianie obchodził swoje 25 lecie istnienia.

Obecny skład zespołu to instruktor Marek Frackowiak, Barbara Bugaj, Maria Antczak, Ewa Burzyńska, Halina Knach, Renata Słowik, Marlena Klaszyńska, Zygmunt Knach, Grzegorz Słowik. Instruktorem jest pan Marek Frąckowiak

Program zespołu „Notecianie”

I. Piosenka biesiadna :

1. Piosenka jubileuszowe ( na mel. Wiła wianki)
2. Kwiaty kochamy ciebie
3. Uroda, uroda

II. Piosenka popularna
1. Mexicana
2. Jambalya (Baju, baj)
3. Kalifornia
4. Zwierzenia Ryśka czyli jedzie  pociąg

III. Piosenka popularna (w  wykonaniu młodzieży)

1.Myszka widziała ostatnia
2. Rytm i melodia
3. Kocham cię życie
4. Swing na lewą nogę
5. Szklana pogoda
6. Niebo To my
7. Będzie tak jak jest
8. Jeszcze się tam żagiel bieli

IV. Pieśni chóralne

1. Zbliża się do nas (pieśń maryjna)
2. Dona nobis pacem (kanon 3 głosowy)
3. Dzieweczka ze Śląska
4. Laudate omnes gentes

 W sierpniu 2009 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę z największymi przebojami piosenki popularnej i biesiadnej

Kontakt

Dom Kultury w Lipiej Górze
Ewa Burzyńska
Tel. (67) 2833-602
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.