Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Uroczyste obchody 100 rocznicy Niepodległości

Uroczyste obchody 100 rocznicy Niepodległości

 W Szamocinie, 11 listopada 2018 r., o godz.10:30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego odbyła się uroczysta msza święta. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, delegacja z Grasberga z panią burmistrz Marion Schorfmann,  przedstawiciele stowarzyszeń świeckich i kościelnych delegacje ze sztandarami oraz mieszkańcy MiG Szamocin. Oprawę mszy świętej zapewniła Orkiestra Dęta SZOK z kapelmistrzem Marcinem Semrau oraz Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego z Szamocina pod kierownictwem pana Jana Kołodziejewskiego.

W asyście dźwięków orkiestry udano się pod miejsce szczególne w Szamocinie – Pomnik Wolności. Tu rozpoczęto od odegrania i zaśpiewania wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, naszego hymnu. Pod pomnikiem wartę honorową pełnili szamocińscy harcerze 85 Drużyna „Płomyki” na czele z drużynową panią Aleksandrą Byczyńską i po raz pierwszy szamocińskie zuchy. To ich hołd oddany wszystkim polskim patriotom. Przy pomniku burmistrz Miasta i Gminy Eugeniusz Kucner oraz poseł Krzysztof Paszyk wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie delegacje złożyły pod Pomnikiem Wolności wieńce i wiązanki kwiatów a burmistrz na 100 lecie niepodległości rozdał 100 flag biało czerwonych. Dalej udaliśmy się na parking przy UMiG Szamocin, aby obejrzeć spektakl plenerowy o św. Marcinie, w którym wystąpili Żebrak – Mirosław Stróżowski, Św. Marcin - Wacław Woźniczka, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój, Małgorzata Giża, Grażyna Westfwal, Edmund Kuszpiński, Jan Kędzierski i Jan Kajrys. Pełna wzruszająca opowieść o biednym i św. Marcinie, który przyjechał na koniu aby pomóc biednemu żebrakowi. Gratulacje dla wszystkich aktorów. Scenariusz napisała Maria Zdunek a nad całością czuwali wszyscy aktorzy na czele z Janem Kajrysem. Nagranie i montaż opracował pan Piotr Stromyło. Nie zabrakło oczywiście rogali i rurek z kremem od państwa Soforek.

Następnie burmistrz otworzył nowo wyremontowany i dobudowany Urząd Miasta i Gminy Szamocin, który został poświęcony przez księdza proboszcza. Wszyscy chętni mogli obejrzeć w środku biura, sale posiedzeń a niektórzy robili sobie zdjęcia na fotelu burmistrza. Dalej na targowisku odbyła się ceremonia otwarcia nowego lodowiska. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali włodarze miasta i zaproszeni goście oraz dzieci.

Porządku, by wszystko sprawnie bez zakłóceń przebiegło, dopilnowała brać strażacka za co wszystkim którzy uczestniczyli w obchodach 11 listopada dyrektor SZOK oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin składają podziękowania.

HOŁD DLA NIEPODLEGŁEJ

W niedzielę 11 listopada 2018r. o godzinie 17:00 w hali widowiskowo – sportowej „Nowa Concordia” w Szamocinie odbył się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt: „Wolność kocham i rozumiem”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów, absolwentów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie przy wsparciu Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym wszyscy zebrani obejrzeli przepiękną i wzruszającą inscenizację historyczną. W obrazowo - metaforyczny sposób, bez nadmiernych i wzniosłych słów uczniowie przypomnieli najważniejsze, ale jakże tragiczne i dramatyczne wydarzenia związane z 123. latami niewoli naszego kraju - rozbiory, powstania, wybuch I wojny światowej. Przejmująca aranżacja wydarzeń spowodowała wzruszenie u niejednego widza. Następnie piosenka ,,Lata 20,lata 30" wprowadziła obecnych w klimat radości i zabawy. Na scenie pojawili się wspaniale wyglądający modele prezentujący wdzięk i czar strojów z tamtego okresu. Widzowie mogli zobaczyć modeli i modelki w strojach codziennych i wieczorowych. W przerwie pokazu można było wysłuchać piosenek z tamtego okresu ,,Już nie zapomnisz mnie" czy ,,Kiedy znów zakwitną białe bzy". Cały koncert przeplatany był rozważaniami na temat wolności, która w każdym okresie historycznym miała inny wydźwięk, ale zawsze mobilizowała Polaków do działania. W tej części widzowie mogli wysłuchać piosenki ,,Wolność" z repertuaru Marka Grechuty oraz poczuć rockowy klimat lat 90. w trakcie występu Marka Górzyńskiego i jego zespołu.

 Zaprezentowali oni dwa utwory podkreślające istotę wolności ,,Wychowanie" oraz ,,Wolność kocham i rozumiem".

Tego wieczoru hala wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy Szamocina entuzjastycznie reagowali na to, co działo się na scenie. Burza oklasków, owacje na stojąco, słowa uznania po koncercie to najpiękniejsze wyrazy wdzięczności dla występujących i dla tych, którzy przygotowali tę uroczystość.

1) Inscenizacja historyczna

Przygotowanie: p. Jowita Lawrenc i p. A. Rzekięć

Aktorzy:

Narrator - Kinga Gruszka VIIIc

Polska - Julia Rogacka VIIIa

Zaborcy - Paweł Miller Ve,

Łukasz Ciesielski Ve,

Oskar Lawrenc Ve

Piłsudski - Adam Fedorowicz IIIb gim.

 Recytatorzy - Roksana Gurzyńska VIIIa, Jowita Dominiak VIIIa, Nikola Sikorska VIIIb, Aleksander Śróda IIIb gim.

 Symbole walki o wolność - Agnieszka Hojan IVc, Nikola Szulc IVc, Barbara Semaru IVc

Akompaniament gitarowy - Jakub Skiba VIIIb

 2) grupa wokalna

Przygotowanie - p. Karolina Leśna i p. Dariusz Sobieralski

Martyna Pytlak VIIIa

Ania Pytlak VIc

Oliwia Borucka VIc

Inga Andrzejak Va

Weronika Popkowska - absolwentka

Oliwia Bilecka - absolwentka

 3) Konferansjerzy:

Mateusz Politycki i Jakub Maternowski - absolwenci

Scenariusz koncertu - p. Marzena Śwital

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 3477