Dożynki Gminno-Parafialne Szamocin, 29 sierpnia 2015.

 Dożynki tegoroczne przypadły na skwarną sobotę, 29 sierpnia. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta. Plakaty, informacje zawarte na łamach prasy lokalnej i w internecie zachęcały do wzięcia udziału lokalną społeczność w tym ważnym dla rolnictwa święcie. Wszakże konsumentami i codziennymi zjadaczami chleba jesteśmy wszyscy. Dożynki to szczególny dzień w którym dziękowaliśmy przede wszystkim Bożej Opatrzności za zebrane plony. O wystrój ołtarza i wokół sceny na stadionie zadbała z pieczołowitością pani Anna Troczyńska. Na ołtarzu  podczas procesji z darami złożyliśmy chleb, owoce ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Henryka Maciejewska z Szamocina i pan Krzysztof Spychalski z Atanazyna oraz niektóre sołectwa. Oboje od lat pracują na roli. Są rolnikami z wyboru i zamiłowania. Ziemia jest dla nich priorytetem i wartością. Idą z postępem czasu, wprowadzając do swych gospodarstw wiele ulepszeń i technologii. To tradycja połączona z nowoczesnością. Dożynki to dzień w którym wspólnota sołectw gminy Szamocin spędziła czas podczas festynu dożynkowego pośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

 

Zatem rozpoczęto od Mszy świętej dziękczynnej przy ołtarzu polowym kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego w asyście orkiestry dętej, pocztów sztandarowych i zespołów ludowych,  Później nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego ulicami miasta na stadion miejski przy ulicy Parkowej. Tam, tradycyjnym, ludowym obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” dokonano oficjalnego otwarcia festynu. Obrzęd dożynkowy to  spuścizna kulturowa po naszych przodkach. Wartościowa, znacząca nasz tożsamość, piękna i wzruszająca. Regionalne stroje ludowe, przyśpiewki i krasa zespołu świadczyły o wartości naszej kultury. Widowisko barwne i bogate w wartości miłe dla oka i serca. Serdecznie dziękujemy „Wiwatom” za sprawioną nam radość. Dziękujemy i naszym Starostom Dożynkowym za wręczony panu burmistrzowi chleb z tegorocznych zbiorów z prośbą, by tak go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Po obrzędzie nastąpiły oficjalne wystąpienia burmistrza i zaproszonych gości. To święto było doskonałą okazją, by wyróżnić i uhonorować rolników naszej ziemi, dzięki którym mamy codzienną kromkę chleba. A zatem tego zaszczytu dostąpili: pan Grzegorz Chmura oraz pan Łukasz Borucki. Każde takie rolnicze święto charakteryzuje się mnóstwem konkursów, które pobudzają lokalną inicjatywę, a mieszkańcom dają możliwość wykazania się. Zatem corocznym konkursem jest konkurs” Tu żyję, tu mieszkam”. Rywalizacja jest ostra. Cieszy fakt, że coraz więcej posesji miejskich jak i wiejskich jest bardzo zadbana. Mieszkańcy przykładają wiele starań, by po pracy w swym obejściu można doskonale wypocząć, ale też by cieszyła zmysły.

Uhonorowano więc  między innymi:

BALKON: Państwo Grochal Wojciech i Zuzanna  ul. Marcinkowskiego 73a

ZAGRODA: Pani Kunegunda Klabecka  – Lipia Góra 12

                     - wyróżnienie – Swoboda 9 –Magdalena i Robert Walczak

POSESJA JEDNORODZINNA:

                     - Heliodorowo 33 – Stefana i Marek Dominiak

                     - wyróżnienie Marcinkowskiego 104a – Katarzyna i Mirosław Łochowicz

 POSESJA WIELORODZINNA:

                     - Nowa 22 – Wspólnota Mieszkaniowa „BELFER”

                     - wyróżnienie – Wspólnota mieszkaniowa Marcinkowskiego 3

 

Wsie sołeckie Szamociński Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w dwóch konkursach :

„Potrawa żniwiarza” i „Moja wieś dożynkowa”. Jest kilka sołectw w naszej gminie, które zawsze niezawodnie stają w szranki konkursowe.

Do obydwóch konkursów dożynkowych przystąpiły sołectwa: Heliodorowo, Lipia Góra, Laskowo, Jaktorowo.

W tym :

Do konkursu „Potrawa żniwiarza” przystąpiło 8 sołectw na 12 sołectw gminy Szamocin.

Heliodorowo z potrawami: Barszcz z makaronem, żeberka z ziemniakami, sosem i kapustą, placek – sernik;

Lipia Góra z potrawami: Kaczka nadziewana, placek królewski;

Laskowo z potrawami: zupa wiśniowa, kluski z kapustą kiszona i skwarkami, babka i placek drożdżowy;

Jaktorowo z potrawami: Czernina, pierogi z serem, placek drożdżowy;

Lipa z potrawami: Zupa krem z cukinii, kurczak bez kości, placek drożdżowy ze śliwkami;

Nałęcza z potrawami: Ziemniaki pomieszane z kiszoną kapustą i żeberkami, placek drożdżowy;

Raczyn z potrawami: Zupa gulaszowa, bigos, placek cytrynowy;

Szamoty z potrawami: Pierogi, zupa owocowa, ciasto kruche z owocami;

Do konkursu „Moja wieś dożynkowa” przystąpiły 4 sołectwa. Były to wozy udekorowane oraz przyśpiewki o swojej wsi.

W konkursie na „Potrawę żniwiarza” szanowne jury w osobach pani Małgorzata Kryszak i pan Wojciech Burzyński” palmę pierwszeństwa przyznali Lipiej Górze, drugie Nałęczy, trzecie miejsce otrzymało Heliodorowo.

W kategorii „Moja wieś dożynkowa” jury stwierdziło , że wszelkie kryteria spełniła reprezentacja wsi Lipia Góra, zaś wyróżnienie otrzymało Laskowo.

Wszystkie sołectwa otrzymały nagrody za udział oraz za poszczególne miejsca z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin oraz podziękowanie za tak wspaniałą oprawę naszych dożynek.

Dla wszystkich uczestników dożynek w atrakcyjnym występie zaprezentował się kolejny raz zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk. Nie zabrakło też lokalnego folkloru w wykonaniu „Notecian” z Lipiej Góry i szamocińskiego „Babiego Lata”. Specyfiką tych dwóch zespołów jest to, że próbują utrwalić pieśni ludowe naszej nadnoteckiej krainy. Warto je kontynuować i pielęgnować. To nasze dziedzictwo.  Festynowi towarzyszyły  stoiska lokalnych wystawców z różnorakimi  dobrami. Były kramy  rękodziełem artystycznym. Są wśród nas ludzie utalentowani i zdolni we wszelakim dziele. Nie zapomniano o dzieciach, które zabawiały panie z firmy Wertini. Igraszki dziecięce ubarwiały pluszaki, zachęcając dzieci do wesołych zabaw. Przedostatnim punktem programu był występ znanej artystki pani Teresy Werner. Jej koncert podobał się wielu naszym mieszkańcom. Stąd  głośne i sowite brawa. Lubimy i cenimy jej  piosenki, lubimy po prostu ją jako wokalistkę, czemu daliśmy wyraz gromkimi brawami a także zaproszeniem przez publiczność na kolejny koncert do Szamocina. Podkreślmy, że występ pani Teresy Werner był długo oczekiwany przez publiczność. Tegoroczny festyn dożynkowy zakończyliśmy jak zwykle zabawą taneczną. Patronat medialny naszych Dożynek Gminno-Parafialnych sprawowały gazety: ”Chodzieżanin”, „Tygodnik Nowy”, „Nasz Tygodnik” oraz telewizja lokalna „Antserwis”. Szamociński Ośrodek Kultury wraz z dyrektorem Dariuszem Rybarczykiem serdecznie dziękują wszystkim rolnikom, sołectwom, sołtysom, mieszkańcom Miasta i Gminy Szamocin całej obsłudze za solidny wkład pracy w organizację dożynek, za wsparcie w wielu mniejszych i większych działaniach, za zrozumienie potrzeb i wszelaką pomoc.