Aktualności

Ferie zimowe w Mieście i Gminie Szamocin.

Szamociński Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin w programie ferii zimowych zaproponowali kilka ciekawych zajęć. W ramach ferii zaproponowano między innymi bale karnawałowe, warsztaty balonowe, warsztaty z klocków LEGO,  turniej piłkarski dla dzieci w wieku 4-10 lat, zabawy na X-Boxie, gry planszowe i w piłkarzyki, warsztaty kulinarne z Mateuszem Krojenka i Beatą Bukowiecką, kino 7 D,  wyścigi modeli aut na torze stołowym, czytanki – malowanki oraz bajek dla dzieci z kinem „Pelikan” z Szubina.

Zajęcia objęły dzieci miejskie jak i dzieci w Nowym Dworze, Laskowie, Heliodorowie, Jaktorowie, Lipie, Lipiej Górze, Raczynie (Nadolnik), Swobodzie, Nałęczy, Atanazynie i Szamotach. Zajęcia odbywały się w Szamocińskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej w Szamocinie, świetlicach środowiskowych. Na początku dzieci z Szamocina, Nałęczy, Lipiej Góry uczestniczyły w balach karnawałowych z udziałem rodzimego zespołu „Kulnatura” oraz postaci bajkowych, które przez dwie godziny bawiły się z dziećmi oraz zachęcały dorosłych do wspólnej zabawy. W następnych dniach zorganizowaliśmy różnego rodzaju warsztaty. Nie zabrakło rozgrywek sportowych wraz z udziałem Akademii Reissa, którzy profesjonalnie przygotowali turniej dla najmłodszych.  

Podziękowania również należą się sołtysom z gminy Szamocin, druhom OSP z Szamocina, Lipy i Lipiej Góry, państwu Boruckim z Laskowa – Bar „Stajnia” oraz trenerom Akademii Piłkarskiej Reissa za pomoc w przeprowadzenia zawodów sportowych, warsztatów kulinarnych, bali karnawałowych i innych zajęć.

Część dzieci skorzystało z naszej oferty, za co dziękujemy rodzicom oraz dziadkom za dotarcie do nas. Podczas ferii zimowych w mieście i gminie Szamocin odwiedziło nas 738 dzieci oraz 360 dorosłych.

Dziękujemy.

Do zobaczenia za rok.

25 lat istnienia zespołu „Notecianie” z Lipiej Góry

Dnia 25 stycznia 2020 roku zespół Notecianie obchodził swoje 25 lecie istnienia. Z gratulacjami przybyli Starosta Powiatu Chodzieskiego pan Mirosław Juraszek z żoną, Wicestarosta pan Julian Hermaszczuk, Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin pan Eugeniusz Kucner z żoną, Wiceburmistrz pani Renata Młynarczyk, dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury pan Dariusz Rybarczyk z żoną, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipiej Górze pani Małgorzata Rychert, dyrektor Przedszkola w Szamocinie pani Danuta Gramz, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamocin pan Andrzej Szwed, przedstawiciele organizacji społecznych działających w Lipiej Górze w osobach prezes OSP dh Eugeniusz Knach, Przewodnicząca KGW Mieczysława Antczak , sołtys sołectwa Lipia Góra- Sokolec Elżbieta Piątyszek, Przewodniczący LZS Aurora Józef Zimny , prezes TPLGiO Tadeusz Madecki , delegacja chodzieskiego chóru „Camerata” , zespół „Babie Lato”, „Pogodna Jesień” oraz członkowie Teatru „44” z Szamocina.

W uroczystości też brały udział członkowie, którzy już nie śpiewają w zespole i dwie rodziny kibicujące zespołowi. Na tej uroczystości wręczono Eugeniuszowi Knachowi Odznakę Honorową ,, Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin” nadawaną przez Radę Gminy za całokształt pracy społecznej na rzecz sołectwa i gminy Szamocin.

Historia założenia zespołu sięga 1994 roku. Działalność jaką prowadzi zespół przedstawiła Ewa Burzyńska na podstawie wybranego jednego roku. Zespół prowadzili następujący instruktorzy Dariusz Sobieralski w latach 1994-1996 i 2000 -2005, Marek Górzyński w latach 1996-1999 i Marcin Mendlik w latach 2005-2017.

W 2005 roku zespół został odznaczony Odznaką Honorową , Za zasługi dla Miasta i Gminy Szamocin”. Zespół nagrał płyty, pierwszą w 2009 roku, następne w 2011, 2014 i z kolędami w 2015 roku. Obecnie zespół liczy 12 osób z instruktorem Markiem Frąckowiakiem. Członkami są dziś: Alicja Wota, Urszula Brzoza, Zygmunt Knach , Halina Knach , Barbara Bugaj, Maria Antczak, Renata Słowik, Maria Twardowska, Ewa Burzyńska, Marcin Jasiak i Henryk Lejba.

Na jubileuszu zespół przedstawił program składający się z następujących utworów: „Oj zagraj mi” , „Uroda”, „Takiego Janicka”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Dziecino słodka”, „Zatrzymajcie się ludzie”, „Słodkie wino” oraz „Lipiogórski mix”.

Imprezę prowadził Paweł Hajman. Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości zespół ”Notecianie” składa podziękowania.

 

Ewa Burzyńska

 

 

 

Obchody 100. rocznicy powrotu Szamocina do macierzy

To już… a może dopiero od 100 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność.

Uroczysty koncert noworoczno-kolędowy w Szamocińskim Ośrodku Kultury.

Najlepszy to czas, by 6 stycznia 2020 roku w święto Objawienia Pańskiego inaczej  zwanym  świętem  Trzech Króli urządzić koncert kolędowy. To stała data w kulturalnym kalendarzu Szamocińskiego Ośrodka Kultury.

Występujący w bloku programowym lokalni artyści obok polskich kolęd i pastorałek zaprezentowali sporo kolęd słowiańskich i anglojęzycznych. W tym roku w hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia” jako pierwsi wyszli muzycy sekcji dętej i rytmicznej oraz dzieci z Chóru Aniołów pod batutą pani Patrycji Chmiel.