Aktualności

Uroczysty koncert noworoczno-kolędowy w Szamocińskim Ośrodku Kultury.

Najlepszy to czas, by 6 stycznia 2019 roku w święto Objawienia Pańskiego inaczej  zwanym  świętem  Trzech Króli urządzić koncert kolędowy. To stała data w kulturalnym kalendarzu Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Występujący w bloku programowym lokalni artyści zaprezentowali sporo polskich kolęd i pastorałek.

Jako pierwsi na scenę wyszli młodzi muzycy, którzy przygotowują się i uczą na instrumentach dętych i perkusyjnych. Niektórzy z nich już grają w orkiestrze dętej Szamocińskiego Ośrodka Kultury. A więc po kolei:

  1. Adrianna Michalska + Radek Wiśniewski w utworze ,, We wisch you a merry christmas”
  2. Bartek Silski i Radek Wiśniewski „Rudolf czerwononosy renifer ”
  3. Martyna Nalewalska- ,,Last Christmas you”
  4. Marta Bosak -,,Przybieżeli do Betlejem”
  5. Weronika Popkowska i Julia Kołodziejewska
  6. Olga i Wiktor Baranowscy i instruktor Sławomir Czapla trio – ,,Sir diuk.”
  7. Olga Baranowska solo -,,Dont stop me now”
  8. Wiktor Baranowski solo – ,,Wake me up”
  9. Junior band ,,Cicha noc” uczniowie wraz z instruktorami panią Marią Semrau oraz panami Andrzejem Koczorowskim, Sławomirem Czaplą i Marcinem Semrau.

Następnie pojawił się zespół Notecianie z Lipiej Góry, który istnieje 27 lat. Od roku 2017 zespół prowadzi pan Marek Frąckowiak. Zespół zaśpiewał między innymi „Zatrzymajcie się ludzie”, „Kto był smutny”, „Wesoła nowina”. „Pastorałkę od serca do ucha” solo zaśpiewała Urszula Brzoza, natomiast „Dziecino słodka” zaśpiewał instruktor pan Marek Frąckowiak.

Zespół od początku istnienia cieszy się uznaniem zarówno w gminie jak i poza granicami naszego miasta. W niedzielę 09 stycznia zaśpiewał w Górce Klasztornej.

Po raz pierwszy w hali pojawił się zespół „Boże Nutki” z parafii pw. św. Józefa w Raczynie, który śpiewa od 4 lat, a instruktorem jest pani Barbara Ostrowska. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej w Górce Klasztornej zespół zajął 3 miejsce. W grudniu 2021 zespół wydał płytę z kolędami i pastorałkami. W koncercie usłyszeliśmy „Lulajże Jezuniu”, „Raduj się świecie”, „Aniołowie biali” oraz „Mario czy ty wiesz”.

Dalej Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego z Szamocina pod batutą pana Tomasza Wyrzykowskiego.  Chór zaśpiewał między innymi kolędy takie jak: „Dobra nowina”, „Wstrzymały się wody Cedronu”, „Raduj się świecie”, „Dzisiaj w Betlejem”, ‘Gdy śliczna Panna” oraz „Złota Jerozolima”. Chór od wielu lat podtrzymuje tradycję śpiewania, którą w Szamocinie zapoczątkowało Towarzystwo Śpiewu w 1923 roku. Więc zbliża się wielka uroczystość 100. lecia działalności chóru w roku 2023.

Po nich nasza Orkiestra Dęta SZOK pod dyrekcją pana Marcina Semraua. Orkiestra zagrała głównie kolędy polskie i zagraniczne. Jak zawsze nasza orkiestra prezentuje dobry poziom. A w koncercie usłyszeliśmy utwory: ,,Kulig”, ,,Felitz Navidad”, „Polka Kowalska solo na kowadle”, ,,Perfekt”- Ed Schaaran i ,,Coronel boogie”

Na kowadle solo zagrał  Maks Górzyński syn pana Marka Górzyńskiego.

Podziękowania za udział w koncercie noworoczno-kolędowym składali  Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin pan Eugeniusz Kucner oraz dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Dariusz Rybarczyk. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplom, bukiet kwiatów a także zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.                                   

Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury dziękuje wszystkim, którzy swą pracą i śpiewem  przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.

Link do filmu z występu orkiestry. Zapraszam do obejrzenia.

https://youtu.be/4CcDfy0gMAA

 

 

 

Zespół „Notecianie” w Górce Klasztornej

Na zaproszenie Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile,  zespół śpiewaczy Notecianie z Lipiej Góry uczestniczył we mszy św. i koncercie kolęd i pastorałek pt. ,,Cicha Noc”. Koncert  z wspólnie z  innymi chórami odbył się 09.01.2022 w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej. Zespół Notecianie zaprezentował utwory, takie jak: „Zatrzymajcie się ludzie”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Kto był smutny”, „Złota Jerozolima”, „Wszystko się raduje”, „Wesoła nowina”. Występ przygotował i poprowadził instruktor Marek Frąckowiak.

Obchody Powstania Wielkopolskiego w Jaktorowie

W tym roku to już 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To wyjątkowa okazja aby w sposób szczególny po raz pierwszy jako święto ogólnonarodowe, uczcić pamięć naszych powstańców. Dla gminy Szamocin obchody odbyły się w Jaktorowie w odrestaurowanym kościele.  Uroczystości rozpoczęły się od zaśpiewania przez uczestników Roty i odczytem okolicznościowym przygotowanym przez panią Ewę Burzyńską. Całość oprawiono koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Urszuli Brzozy, Antoniny Jagielskiej, Marka Frąckowiaka i zespołu Notecianie pod batutą Marka Frąckowiaka.  Artyści wykonali utwory takie jak: „Niepodległość”, „Modlitwę o pokój”,” Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” i  „Przeznaczenie”.  W obchodach uczestniczyli potomkowie powstańców: Tomasz Kaczuba, Jerzy Michalski, rodzina Jagielskich i Bugajów. Po uroczystej mszy św. celebrowanej przez księdza proboszcza Wojciecha Janusiewicza w asyście pocztów sztandarowych jednostek strażackich OSP Lipia Góra, OSP Lipa-Nowy Dwór i Szkoły Podstawowej z Lipiej Góry udano się na cmentarz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.  Tutaj oddano hołd i złożono kwiaty i znicze przez poszczególne delegacje. Jako pierwsza delegacja to Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin pan Eugeniusz Kucner wraz z dyrektorem Szamocińskiego Ośrodka Kultury, następnie delegacja  Radnych Powiatu Chodzieskiego, młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Lipiej Górze na czele z panią dyrektor Małgorzatą Rychert i nauczycielami panią Martą Nowak i panią Anielą Naumiuk. Tego dnia nie zabrakło zniczy i kwiatów od rodzin powstańców. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu uczestnicy spotkali się w Domu Kultury w Lipiej Górze gdzie przygotowano okolicznościową wystawę pamiątek po powstańcach. Rada Sołecka i Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich zaprosiło uczestników na wspólną kawę oraz pyszne ciasto. Wszystkim za pomoc przy organizacji imprezy organizatorzy dziękują.  Dziękujemy za obecność rodzinom powstańców. Dodajmy, iż przy wszystkich obeliskach i pomnikach Powstańców Wielkopolskich jak każdego roku Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusz Kucner oraz dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury  pan Dariusz Rybarczyk  zapalili znicze. Natomiast Radny Miasta i Gminy Szamocin Sławomir Wołowicz  uczestniczył w obchodach dokumentując wydarzenie.  Organizatorami obchodów w tym roku byli: Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, Parafia pw. św. Anny w Jaktorowie, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Koło Szamocin, TPLGiO Lipia Góra, Szkoła Podstawowa w Lipiej Górze oraz Szamociński Ośrodek Kultury.
Jaktorowo, 27 grudnia 2021 r.