Aktualności

Otwarcie sezonu karcianego w domu Kultury w Szamocinie

Dnia 01 września 2019 roku w sali wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia” w Szamocinie odbył się karciany Turniej Kopa Sportowego zorganizowany pod patronatem Szamocińskiego Ośrodka Kultury i Miłośników Kopa Sportowego z Szamocina. Do turnieju zgłosiło się 28 uczestników z naszego powiatu chodzieskiego, którzy zacięcie i gorąco rywalizowali o każdy punkt. Pomimo dużej rywalizacji sportowego zaangażowania w grę zawody odbyły się sprawnie i spokojnie, natomiast uczestnicy czekają na następne turnieje.

Zwycięzcy turnieju:

NOWAK ZBIGNIEW 478 PKT

GBUR GRZEGORZ 476 PKT

TWARDOWSKI MIROSŁAW 472 PKT

Chór ze Storkowa w Szamocinie

W dniach 23-25.08. 2019 przebywał w Szamocinie 35 osobowy niemiecki chór "Storkower Singgemeinschaft 1970 e. V"  ze Storkowa. Storkowskie Towarzystwo Śpiewu jest od 15-stu lat zaprzyjaźnione z szamocińskim Chórem im. I.J. Paderewskiego, z którym od  2006 roku współtworzy dwu narodowy chór AMICALE.  Brandenburczycy goszczeni  byli przez Szamociński Ośrodek Kultury, przy czym  głównym animatorem ich pobytu, jak również przypadających w tym czasie dożynek,  był dyrektor SZOK-u -Dariusz Rybarczyk.  Goście zamieszkali w pensjonacje  "U Koziołka", gdzie otrzymali pełne wyżywienie, a także mieli zagwarantowane miejsce do wspólnych prób. Oba  chóry uświetniły dziękczynną mszę dożynkową w kościele Św. św. Apostołów Piotra i Pawła, a także wystąpiły na dożynkowej scenie w Parku Miejskim. Dla obu chórów zabezpieczony był oddzielny namiot, który do późnych godzin nocnych pobrzmiewał wesołością i  biesiadą. Ze wstępnych relacji gości, potwierdzonych z mocą po powrocie do domu, można było usłyszeć pochwalne laudacje na temat przyjęcia, atmosfery i gościnności Szamocinian. Odjeżdżając potwierdzili, iż w czerwcu przyszłego roku  będą radzi  gościć szamociński chór na jubileuszu 50-lecia ich istnienia.

Jan Kołodziejewski

Prezes Chóru im. I.J. Paderewskiego z Szamocina

Dożynki tegoroczne odbyły się w sobotę, 24 sierpnia 2019 roku w Szamocinie na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta w Atanazynie i przy ulicy Margonińskiej , a także na terenie całej gminy między innymi w Nadolniku, Józefowiach, Szamotach, Heliodorowie, Lipiej Górze, Lipie, Swobodzie, Jaktorowie, Borowie, Nowym Dworze i Atanazynie.

Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna na którą przybyli rolnicy, poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami i darami, władze miasta i powiatu.  Mszę świętą w kościele pw.  św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki w koncelebrze księdza wikariusza Przemysława Robaszkiewicza. Podczas mszy zaśpiewał Chór im. I.J. Paderewskiego z Szamocina pod dyrekcja Tomasza Wyrzykowskiego, który wspólnie z Chórem ze Storkowa z Niemiec oprawił swoim śpiewem Mszę świętą. Podczas mszy św. nie zabrakło naszej Orkiestry Dętej z Szamocińskiego Ośrodka Kultury, którą prowadzi pan Marcin Semrau. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji z darami i wieńcami. Na ołtarzu  podczas procesji z darami sołectwa złożyły chleb, owoce ziemi oraz pracę rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Barbara Adamska i pan Bernard Marczykowski.

Szamociński chór w Łazach na warsztatach muzycznych

W dniach 14 - 18 sierpnia 2019 roku, 34 członków  Chóru im. I.J. Paderewskiego z Szamocińskiego Ośrodka Kultury wzięło udział we wcześniej zaplanowanych warsztatach chóralnych - w Ośrodku Wczasowym "Bryza"  w nadbałtyckich Łazach. Podczas ich trwania chórzyści wzięli na tapetę nowe utwory, a także szlifowali znane, które miały być prezentowane podczas nieodległych dożynek, wespół z brandenburskimi chórzystami ze Storkowa - gośćmi miasta i gminy Szamocin. (Warto w tym miejscu przypomnieć, iż chórzyści "Storkower Singgemeinschaft 1970 e. V" tworzą  z szamocińskimi chórzystami, od piętnastu lat! międzynarodowy chór "Amicale" - "krąg przyjaciół"). 

W ramach warsztatów, chór uświetnił dwukrotnie Msze święte w plenerowej kaplicy pw. św. Joachima i Anny, a także dał krótki koncert dla wczasowiczów ośrodka, zyskując każdorazowo aplauz i uznanie słuchających.  Reasumując: warsztaty były przedsięwzięciem absolutnie trafionym. Były też świetną wizytówką naszej małej ojczyzny. 

Dnia 17 sierpnia 2019 roku odbył się Piknik rodzinny w Szamotach, którego organizatorem był pan Franciszek Betański sołtys wsi, Rada Sołecka, Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz Szamociński Ośrodek Kultury. Na początek dla dzieci wystąpiły panie animatorki z Wyrzyska, które zabawiały dzieci i dorosłych oraz przygotowały wiele konkursów. Nie zabrakło malowania dzieciom twarzy i skręcania balonów. Następnie wszyscy usiedli do stołów, aby razem biesiadować przy kiełbasce. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. W trakcie imprezy nie zabrakło zamka dmuchanego, tygryska z firmy Soforek, który rozdawał słodkości dla dzieci, stoiska z plackiem i kawą przygotowany przez panie z Rady Sołeckiej w Szamotach oraz kiełbaski z grilla.

Starościną Dożynek Gminno-Parafialnych w Szamocinie w dniu 24 sierpnia 2019 roku będzie Basia Adamska, ma 32 lata i pochodzi z Szamocina. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu gdzie uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej. Posiada także kwalifikacje zawodowe w zakresie prowadzenia produkcji rolniczej uzyskane w Technikum Agrobiznesu w Przasnyszu. Jej pasją są podróże. Część swojego życia spędziła za granicą, mieszkała m. in. w Stanach Zjednoczonych i w Szkocji gdzie pracowała i poznawała nowe miejsca oraz kulturę. Obecnie prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną, które odziedziczyłam po tacie. Gospodaruje na powierzchni ponad 200 ha ( grunty własne i dzierżawione) gdzie przeważa uprawa zbóż, głównie owies, żyto i łubin. Całość zbiorów zbóż oraz siana łąkowego przeznaczona jest na sprzedaż. W przyszłości planuje poszerzać swoją wiedzę o rolnictwie i prowadzeniu gospodarstwa.

 

Starostą Dożynkowym podczas tegorocznych Dożynek Gminno- Parafialnych w Szamocinie będzie Pan Bernard Marczykowski, który ma 21 lat. Mieszka w niewielkiej, spokojnej wsi Heliodorowo, która jest położona w gminie Szamocin. Od dziecka wychowuję się w gospodarstwie rodzinnym, które ma swoje tradycje i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, począwszy od prapra dziadka aż do dziś. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od młodych lat pomaga rodzicom w różnych czynnościach związanych właśnie z zawodem rolnika. Po szkole gimnazjalnej , poszedł do Technikum Rolniczego w Gołańczy. Od półtora roku jest już Absolwentem tej szkoły i od tego czasu prowadzi własną działalność gospodarczą. Na chwilę obecną ma około 16 ha ziemi własnej przekazanej od ojca. Są to głównie łąki oraz ziemia orna. Prowadzi również produkcję zwierzęcą bydło mleczne i bydło opasowe. Na ziemi ornej uprawiane są głównie zboża oraz kukurydza z przeznaczeniem na pokarm dla zwierząt. W przyszłości chciałbym zwiększyć powierzchnię gospodarstwa i nastawić sie głównie na produkcję mleka. Maszyny wykorzystywane do uprawy ziemi oraz obrządku codziennego u zwierząt, są wspólnością moją oraz ojca. Interesuje się motoryzacją głównie w dziedzinie maszyn rolniczych. W wolnym czasie gra w piłkę nożną.