Aktualności

Dzień Dziecka w Szamocinie

W dniu 01 czerwca 2021 roku w hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia” dla naszych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szamocinie Szamociński Ośrodek Kultury przygotował kilka zamków dmuchanych. Frajda na całego po tak długim okresie siedzenia w domu to był strzał w dziesiątkę. Natomiast w dniu 06 czerwca w niedzielę dla dzieci i ich rodziców na parkingu przed halą widowiskowo-sportową „Nowa Concordia” w Szamocinie odbyło się najnowsze widowisko duetu Ruperto&Rico. Podczas prawie trzygodzinnej zabawy nie zabrakło muzyki, śpiewu i konkursów. The Clown Circus Show-Street Theater of Art „Ruphert and Rico” jak zawsze zaangażowani namawiali rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi.

Zobaczyć można było ponad 6 metrowe dmuchane klauny i inne roztańczone dmuchańce. Każde dziecko przy wejściu otrzymało drobny upominek oraz nie zabrakło dezynfekcji rąk. Podczas zabaw dzieci otrzymywały specjalny kotylion-medal cyrkowy, czapkę, okulary i super trąbkę oraz słodką niespodziankę.

W czasie widowiska każde dziecko mogło pomalować swoje włosy (świecącym zmywalnym sprayem we wszystkich kolorach tęczy). Nie zabrakło świecących baniek mydlanych wypełnionych kolorowym dymem estradowym, deszczu confetti oraz dziennych fajerwerków. Na dodatek nasi wspaniali druhowie z OSP Szamocin przygotowali kilka ciekawych propozycji oraz zrobili kilka zdjęć z drona, które można obejrzeć na naszej stronie i facebooku. Ochotnikom strażakom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie, duetowi Ruperto&Rico za wspaniałą zabawę, natomiast dzieciom i wszystkim tak licznie przybyłym dziękujemy za obecność. Wracamy powoli do organizacji imprez oczywiście zgodnie z wytycznymi MZ i GIS.

 

Uroczystości 1 i 3 maja w Szamocinie

W sobotę, tj. 01 maja 2021 roku oraz w poniedziałek 3 maja 2021 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych odbyły się msze święte o godzinie 10:30. W dniu 1 maja pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego, księdza kanonika Franciszka Drosta i księdza wikariusza Przemysława Robaszkiewicza z okazji święta św. Józefa jak również Patrona Miasta i Gminy Szamocin św. Jana Pawła II. Podczas mszy świętej uczestniczyło kilkunastu przybyłych parafian oraz władze samorządowe Miasta i Gminy Szamocin. Po zakończeniu mszy delegacja w składzie: Burmistrz MiG Szamocin, Radny Powiatu Chodzieskiego wraz księżmi złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicz w imieniu społeczności Miasta i Gminy Szamocin pod obeliskiem św. Jana Pawła II.

Natomiast w dniu 3 maja odprawiona została msza święta w Uroczystość Królowej Polski jak również 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i za druhów strażaków, którą przewodniczył ksiądz proboszcz w koncelebrze z księdzem kanonikiem i księdzem wikariuszem. Jak co roku po mszy złożono wiązanki kwiatów i znicze pod Pomnikiem Wolności. Delegacja w składzie: Burmistrz MiG Szamocin Eugeniusz Kucner, Wiceburmistrz MiG Szamocin Renata Młynarczyk, ks. proboszcz Krzysztof Madecki, Dyrektor Szkoły Podstawowej Iwona Kowalska, Radni Powiatu Chodzieskiego Julian Hermaszczuk i Dariusz Rybarczyk oraz Radni Miasta i Gminy Szamocin Leszek Korpal i Sławomir Rybarczyk.

I Zlot Morsów w Szamocinie

W niedzielę, 07 marca 2021 roku na plaży miejskiej przy jeziorze „Siekiera” w Szamocinie odbył się I Zlot Morsów Powiatu Chodzieskiego. Organizatorami oraz sponsorami byli:
Powiat Chodzieski, Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, Polarni Szamocin, Szamociński Ośrodek Kultury, Kluby morsów z powiatu chodzieskiego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Chodzieży, Ośrodek Szkoleń i Bezpieczeństwa – S.M. Jarosz, Ochotnicza Straż Pożarna z Szamocina, Ratownictwo – Marek Łabiszak, SPINA – Fizjoterapia, masaż, Bembnista –transport, Imperium – Dariusz Bieniek.
W pierwszym zlocie uczestniczyło ok. 230 morsów tj. z klubów: Polarni Szamocin, Lodołamacze Margonin, Lodożercy Chodzież oraz grupa morsów nie zrzeszonych. Pomysłodawcą I zlotu był wicestarosta Mariusz Witczuk.
W niedzielę pogoda nie była przychylna dla uczestników, wiatr wiał i było dość nie przyjemnie. Ale dla naszych morsów to żaden problem. Wszyscy weszli z uśmiechem do wody i dobrze się tego dnia bawili. W programie po otwarciu zlotu, powitaniu klubów i gości, nastąpiło wciągnięcie flagi I Zlotu Morsów Powiatu Chodzieskiego i flagi Polarnych Szamocin przy hejnale Szamocina skomponowanego przez Adama Sławińskiego.
Następnie przez organizatorów zostały wręczone certyfikaty dla klubów oraz upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika wśród pań i panów. Specjalne wyróżnienie od Burmistrza MiG Szamocin i dyrektora SZOK otrzymała pani Hanna Kryger za zaangażowanie jak również podziękowanie dla całego klubu Polarnych Szamocin za pomoc przy organizacji zlotu w Szamocinie. Natomiast wicestarosta Mariusz Witczuk otrzymał siekierkę za pomysł zorganizowania wydarzenia.  Po wyróżnieniach wspólne zdjęcie i czas na rozgrzewkę, którą prowadziła pani Karolina Derwich. Dalej wejście do wody i wspólna zabawa w wodzie do ok. 15 minut. Przy wyjściu każdy uczestnik odbierał torebkę z upominkami. Po przebraniu czas na poczęstunek czyli grochówka z wkładką, herbata, kawa i ciasto. Cześć morsów już opuszczała teren plaży, natomiast twardziele uczestniczyli w konkurencjach zorganizowanych przez każdy klub z powiatu chodzieskiego.  Wszyscy uczestnicy zlotu przyczynili się do zebrania i przekazania  daru pieniężnego dla Waldka „Pyry” z Szamocina w kwocie 2 360 zł. Kwota została wpłacona na Fundację Słoneczko ze Złotowa dla naszego mieszkańca.
Podziękowania dla wszystkich uczestników, służb mundurowych, sponsorów i publiczności, która dopingowała naszych morsów. Specjalne podziękowania dla całej załogi Polarnych Szamocin za pomoc techniczną i wspólną integrację w czasie całej imprezy. Wszystkim klubom za uczestnictwo i przygotowanie słodkości. Dodajmy, iż w czasie pandemii wejścia na plaży były oddzielone osobno dla uczestników, publiczności i dla służb mundurowych. Każda osoba wchodząca na teren plaży musiała zdezynfekować ręce, mieć maseczkę na twarzy. Morsów również obowiązywał ten reżim sanitarny za wyjątkiem wejścia do wody i spożywanego posiłku. Do zobaczenia za rok.

Rok 2020 to także rok udanych inicjatyw :)
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 zorganizowało warsztaty literackie, fotograficzne i plastyczne dla dzieci i młodzieży z Szamocina. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, dzięki zaangażowaniu pań Magdaleny Rybarczyk-Zagozdy oraz Aliny Cholewińskiej i pomocy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Szamocinie. Wydarzenia były częścią zadania "To już sto lat - Szamocin i Ignacy Jan Paderewski - świętujemy odzyskanie niepodległości!".
 
Fotografia wykonana w ramach warsztatów, autorka: Julia Ostrowska-Klecha
 

102 ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGOW  MIEŚCIE  I  GMINIE  SZAMOCIN

 Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.  Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek,w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 rokupowstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

Jak każdego roku 27 grudnia 2020 roku zaraz po świętach, a w tym roku w niedzielę Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusz Kucner, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamocin Renata Młynarczyk wraz z Radnym Powiatowym Dariuszem Rybarczykiem odwiedzają groby powstańców.  Zapalili znicze przy Pomniku Wolności w Szamocinie oraz przy pomniku przy wjeździe do Szamocina od strony Chodzieży gdzie leży powstaniec wielkopolski śp. Bronisław Gapiński. Następnie zapalono znicze przy pomniku powstańców przed mostem przy drodze do Białośliwia oraz w Borowie gdzie leży śp. Marian Suwalski powstaniec wielkopolski z Margonina jak również na cmentarzu w Jaktorowie przy pomniku z napisem „W Hołdzie Powstańcom Wielkopolskim poległym za Ojczyznę w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy wiązanki kwiatów złożono przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego na ulicy Paderewskiego w Szamocinie. Bieg historii zawsze wyznacza ciąg przyczynowo-skutkowy, każde wydarzenie historyczne ma zatem swój początek, każde inicjuje jakiś epizod, w myśl opinii, że najpiękniejsze w dziejach świata są szczegóły. Dla Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 takim impulsem był uroczysty przyjazd wybitnego pianisty, męża stanu i przyszłego premiera niepodległego już państwa – Ignacego Jana Paderewskiego.

Szamocin, 28.12.2020r.

INFORMACJA

        Hala „Nowa Concordia” – Dom Kultury – Boiska sportowe

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na podstawie art.46a i art.46b pkt 1-6 i 8-13 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz.1845 i 2112) zarządza się co następuje:

                                                        

                                                      Rozdział 3

Ograniczenia, zakazy i nakazy obowiązujące na obszarze, na którym wystąpił stan epidemii:

§10

pkt 11. Do dnia17 stycznia 2021r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami Dziennik Ustaw–11–Poz. 2316 kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) jest dopuszczalne w zakresie organizowanych bez udziału publiczności:

1) działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia;

2) nagrań fonograficznych i audiowizualnych;

3) wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

pkt 15. Do dnia 17 stycznia 2021r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z  dnia 6 marca 2018r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art.2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art.107 i108 Traktatu (Dz. Urz. UEL187 z 26.06.2014, str.1, z późn. zm.3)) lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25czerwca 2010r. o sporcie (Dz. U. z 2020r. poz.1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy,  lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;

2) ich organizowania bez udziału publiczności.

pkt 16. Okoliczności, o których mowa wust.15 pkt 1, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.

pkt 17. W przypadku, o którym mowa w ust.15:

1) podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym):

  1. a) weryfikuje liczbę osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,
  2. b) dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UEL329 z15.12.2015, str.28, Dz. Urz. UEL149 z07.06.2016, str.10, Dz. Urz. UEL156 z20.06.2017, str.1, Dz. Urz. UEL236 z14.09.2017, str.28, Dz. Urz. UEL26 z 31.01.2018, str.53 oraz Dz. Urz. UEL215 z 07.07.2020, str.3.
  3. c) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
  4. d) dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
  5. e) zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub winny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;

2) osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.