Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„Muzyka nie zna granic” Turniej Orkiestr Dętych o Puchar „Złote Ryby”– Szamocin 2014

„Muzyka nie zna granic” Turniej Orkiestr Dętych o Puchar „Złote Ryby”– Szamocin 2014

 Turniej Orkiestr Dętych  w Szamocinie odbył się  31 maja 2014 roku, w ramach projektu „Muzyka nie zna granic”, a jego główną nagrodę stanowił puchar „Złote Ryby”- Szamocin 2014.  Projekt dofinansowany w ramach tzw. Małych projektów realizujących Lokalną Strategię Rozwoju na obszarze aktywności Lokalnej Grupy Działania – Stowarzyszenie „Dolina Noteci”- Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Patronat medialny sprawowały gazety lokalne: Chodzieżanin, Tygodnik Nowy, Nasz Tygodnik Chodzieski oraz  telewizja regionalna Antserwis oraz telewizja informacyjna TV Wielkopolska.

Do Turnieju zgłosiły się następujące orkiestry:

  1. Swarzędz – Stowarzyszenie Kulturalne- Orkiestra Dęta w Swarzędzu.
  2. Koronowo – Orkiestra Dęta przy MGOK w  Koronowie.
  3. Kramsk- Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GOK i OSP w Kramsku.
  4. Kcynia – Orkiestra Dęta OSP Kcynia.
  5. Oborniki – Brass Band Oborniki.
  6. Grasberg (Niemcy) – Blasorchester w Grasbergu.
  7. Bydgoszcz –Szkolna Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.
  8. Wąbrzeźno – Orkiestra Dęta Wąbrzeskiego Domu Kultury.
  9. Murowana Goślina – Orkiestra Dęta OSP Murowana Goślina.
  10. Szamocin – Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury.

Jurorami tegorocznego Turnieju Orkiestr byli muzycy Opery Poznańskiej panowie:

- Zbigniew Starosta

- Leszek Kubiak.

Około godziny 11:00 gościliśmy już  nieomal wszystkie orkiestry, które my,  jako gospodarze, powitaliśmy śniadaniem złożonego z bułki i kubka gorącej kawy. Uczestnicy po wielogodzinnej podróży przyjęli poczęstunek z wdzięcznością. Następnie kapelmistrzowie orkiestr spotkali się w Sali sesyjnej z jurorami i organizatorami by omówić jeszcze pewne kwestie i wziąć udział w losowaniu kolejności w występach. Po omówieniu warunków konkursu marszowego i koncertowego wszystkie orkiestry  przemaszerowały  z hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia” na Rynek naszego miasta. Tam po chwili musztry wykonały jeden ze znanych standardów muzycznych. Następnie autokarami przejechano na stadion sportowy „Sokół Szamocin” przy ulicy Parkowej 30. Na miejscu wielu kapelmistrzów miało czas by zapoznać się z trasą marszu, by jak najbardziej korzystnie wypaść podczas konkursu marszowego. Początkiem wielkich zawodów było odegranie hejnału Szamocina, powitanie uczestników przez burmistrza, pana Eugeniusza Kucnera i wspólne odegranie przez wszystkie orkiestry utworu „Oda do radości” w 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Stadion „Sokoła Szamocin” jest duży zatem nie było kłopotu z rozmieszczeniem poszczególnych orkiestr na czas konkursowych eliminacji. Sprzyjała nam też pogoda, było ciepło i słonecznie oraz przepiękny widok z góry na dolną murawę boiska na którym orkiestry brały udział w konkursie marszowym. Jako pierwsza w konkursowych marszowych  szrankach wystartowała młoda, pełna werwy Szkolna Orkiestra Dęta Szkól Elektronicznych w Bydgoszczy. Drugą była przeszło 70-osobowa również młodziutka Młodzieżowa Orkiestra z Kramska. Kolejno po nich wystąpiła w szrankach marszowych orkiestra z Murowanej Gośliny, Wąbrzeźna, podziwiana przez widzów za kunszt  i wdzięk orkiestra ze Swarzędza, Koronowa i jakże  inna orkiestra niemiecka z  Grasberga. Kolejność  w konkursie koncertowym na scenie, była taka sama, z tym tylko, że doszły jeszcze orkiestry z Kcyni, Obornik i Szamocina, które w marszu udziału nie wzięły. Jeśli chodzi o repertuar orkiestrowy to

był bardzo zróżnicowany, począwszy od klasycznej muzyki, poprzez interpretacje muzyki ludowej i znanych popularnych piosenek z list przebojów  po standardy muzyki filmowej. Ciekawe tematy muzyczne, ciekawe stroje orkiestr to wspaniała uczta dla wielu odbiorców. Uczta dla wzroku, słuchu i ciekawe doznania artystyczno-estetyczne. A  przede wszystkim zwrócono uwagę,  że w Orkiestrach w przeważającej części grają młodzi, uczniowie szkół gimnazjalnych, licealnych, studenci. Najbardziej zadziwiały doskonale grające na instrumentach  dzieci  w przedziale wiekowym 8-12 lat.  Najstarszą wiekiem  orkiestrę, grającą w nieco innym stylu niż nasze, choć bardzo ładnie,   stanowiła grupa niemiecka z Grasberga. Niemały dylemat mieli nasi jurorzy by wyłonić najlepszych. Zwracali uwagę na wiele szczegółów, dla laika nieistotnych. Dyskutowali nad każdym elementem. Czasem małe pół punktu przeważyło nad tym czy jakaś orkiestra zajęła miejsce na podium, czy nie. Każdą kwestię omawiano bardzo dokładnie. Niewdzięczna jest rola jurora.

Zapadł jednak nieodwołalny werdykt :

W konkursie marszowym :

1. I miejsce  otrzymała Orkiestra Dęta ze Swarzędza.

2. II miejsce – Orkiestra Dęta z Grasberga (Niemcy)

3. III miejsce – Orkiestra Dęta z Wąbrzeźna

 

W konku

rsie koncertowym :

1.  I miejsce - Orkiestra Dęta ze Swarzędza

2. II miejsce -  Orkiestra Dęta z Koronowa

3  III miejsce – Orkiestra z Grasberga ( Niemcy)

 Orkiestra Dęta z Szamocina, jako gospodarz wycofała się z konkursu, na rzecz zaproszonych co zostało zapisane w protokole i zaparafowane przez jurorów.

 Za najlepszych tamburmajorów uznano:

- złoty medal – Karolina Salamon- Swarzędz.

- srebrny medal – Anna Wilkens- Grasberg – Niemcy.

- brązowy medal – Mirosław Kordowski – Koronowo.

 Za najlepszych kapelmistrzów uznano :

- złoty medal – Przemysław Domagalski – Kramsk.

- srebrny medal – Mirosław Kordowski – Koronowo

- brązowy medal – Łukasz Gowarzewski – Swarzędz.

 Najmłodszym uczestnikiem Turnieju była Ines Kołodziejczak  z Koronowa,

A najstarszym pan Zygfryd Drzycimski również z Koronowa.

 Zdobywcą Grand Prix Turnieju Orkiestr Dętych o Puchar „Złote Ryby”- Szamocin 2014 zdobyła :

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury i OSP w Kramsku.

Protokołowała – sekretarz jury – Maria Zdunek.

Każda z uczestniczących w Turnieju orkiestr otrzymała od organizatora okolicznościową statuetkę – za udział. Statuetki oraz nagrody wręczał osobiście burmistrz Szamocina, Eugeniusz Kucner. Głównymi nagrodami chciałoby się obdarować każdą orkiestrę  uczestniczącą w konkursowych szrankach. Jednakże reguły konkursowe są bezwzględne. Każda z orkiestr wnosiła coś innego, wartościowego, swojego. Te klimaty się przenikały i wzbogacały Turniej a odbiorcom dawały różnorodność doznań estetycznych. Nie ma przegranych. Każda orkiestra była  na wysokim poziomie i stąd ta trudność w wyłonieniu najlepszej. Po wręczeniu nagród i statuetek, każdy  z kapelmistrzów mógł porozmawiać z jurorami. Turniej był naprawdę świetny. Jurorzy bardzo pozytywnie wyrazili się o poziomie gry naszej  szamocińskiej Orkiestry której

kapelmistrzem jest  Łukasz Gallas. Po trudach turniejowych przyszedł czas na inny rodzaj rozrywki. Młodzi muzycy z Orkiestr chętnie uczestniczyli w koncercie zespołu Hakuna Matata tym bardziej, że pogoda naprawdę sprzyjała. W języku suahili (afrykańskim) słowa  Hakuna Matata znaczą nie ma problemu, nie zamartwiaj się na zapas. Tę egzotyczną grupę muzyków i tancerzy rodem z Afryki, stanowią sympatyczni ciemnoskórzy  studenci  studiujący na polskich uczelniach Grupa śpiewa w narzeczach języków afrykańskich, a także po hiszpańsku, portugalsku i angielsku. W ich wykonaniu usłyszeliśmy sporo znanych nam z list przebojów piosenek. Sądzimy, że niejeden z widzów słysząc gorące afrykańskie rytmy i oglądając roztańczonych wykonawców rzucił się w wir tańca. Wielu przecież śpiewało wspólnie z wykonawcami znane przeboje. Z kolei zespół z gatunku Disco Polo pod nazwą „Chanel” zaproponował inne klimaty, lubiane przez sporą część odbiorców. Zespół Chanel gra ten rodzaj muzyki już od 1990 roku i ma na swoim koncie ponad 1000 zagranych koncertów. A potem zabawa taneczna dla wszystkich, którzy lubią tańczyć.

 

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5518