„Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne

Szamocin, 28 sierpnia 2021 r.

Przygotowania do dożynek trwały długo. Czasami się zastanawialiśmy czy w czasie pandemii będziemy mogli zorganizować tak dużą imprezę. Ale dzięki Bogu mogliśmy. Pogoda również tego dnia dopisała. Oficjalnymi organizatorami byli: Starosta Powiatu Chodzieskiego, Burmistrz MiG Szamocin, Rolnicy i Producenci Rolni, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Madecki  oraz Szamociński Ośrodek Kultury. Organizatorzy postanowili zwerbować i zmobilizować wielu mieszkańców do czynnej pomocy przy organizacji tego święta. A dotyczyło to głównie rolników bo to ich praca na roli miała być opiewana w tym szczególnym dniu.

I nie zawiedli podczas kilkukrotnego spotkania z aktywem rolniczym doszło do finalizowania ofert konkretnych działań. Działania dotyczyły głównie organizacji transportu podczas korowodu dożynkowego, dostarczenia płodów rolnych do wystroju sceny, wyboru starostów dożynkowych i wielu mniejszych lecz ważnych spraw. Decyzja zapadła iż cała feta dożynkowa odbędzie się na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Lokalizacja bardzo dobra ze względu na przestrzeń i sporą liczbę miejsc siedzących. Dużą pomoc zaoferował Stefan Woźniak, opiekun stadionu. Kadra Szamocińskiego Ośrodka Kultury postanowiła wykorzystać dorobek wszystkich zespołów działających w tej instytucji. Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego  pod dyrekcją Tomasza Wyrzykowskiego wraz z Orkiestrą Dętą SZOK z kapelmistrzem Marcinem Semrau podjęły się wspólnego uczestnictwa we mszy świętej w kościele parafialnym pw NMP Wspomożycielki Wiernych. Mszę świętą przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki w koncelebrze księdza kanonika Franciszka Drosta oraz księdza proboszcza z parafii Jaktorowo Wojciecha Janusiewicza. W trakcie mszy sołectwa podziękowały Bogu za dobre plony niosąc w darze dary plonów ziemi. Po uroczystej dziękczynnej mszy przygotowano korowód dożynkowy w którym uczestniczyli goście oraz nasi mieszkańcy. W korowodzie uczestniczyli samochód policyjny, wóz OSP, Orkiestra Dęta SZOK, poczty sztandarowe, Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania, bryczka Kazimierza Żądło z Rataj, ciągnik z przyczepą z sołectwa Heliodorowo, ciągnik z przyczepą z sołectwa Nowy Dwór.

Ciągniki z przyczepami udekorowanymi dla gości i mieszkańców przygotowane przez naszych rolników na których zawsze można liczyć. Za wszystko wszystkim składamy wielkie podziękowania za trud włożony w przygotowanie dekoracji przyczep i ciągników.

Już na stadionie w bramie wjazdowej zatrzymały się wszystkie delegacje wieńcowe, przepuszczono pozostałą część gości, by mogli zająć miejsca i przygotować się na paradne i godne wejście i zaprezentowanie kolejnych wieńców dożynkowych. Zespół Pieśni i Tańca „Łany” utworzył honorowy szpaler wśród którego co chwila prezentowano poszczególny wieniec dożynkowy. Każda prezentacja była przyjmowana owacjami przez zgromadzoną licznie publiczność. Uroczystości rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, następnie odprowadzono poczty sztandarowe z miejsca uroczystości. Przyszedł czas na obrzęd w wykonaniu ZPiT „Łany” wraz z wręczeniem przez starostów dożynkowych panią Izabelę Rydelek i pana Michała Styzę chleba Staroście Powiatu Chodzieskiemu panu Mirosławowi Juraszkowi i Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamocin panu Eugeniuszowi Kucnerowi. Przyszedł czas na przemówienia naszych gości. Przyszedł czas na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania. Nastąpiła eksplozja  tanecznych pląsów, feeria barwnych dziewczęcych spódnic furkoczących podczas narodowych tańców, śpiew, radość, przywoływanie dawnych pieśni, piosenek, obrzędów, czasu. Oglądający  nie szczędzili wykonawcom braw. To było piękne.

W krótkiej przerwie odznaczono rolników powiatu chodzieskiego „Zasłużony dla rolnictwa”  oraz kilku nadano tytuł ”Powiatowy Lider rolnictwa”. Rozpisano konkursy na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”. Do festiwalu kulinarnego „Potrawa żniwiarza” zgłosiło się 10 sołectw i Spółdzielnia Socjalna „Arkadio” z Szamocina.  Cieszymy się że postawiono tak wiele „żniwnych witaczy”. I to dawało ogromną satysfakcję organizatorom, a wsiom dodawało splendoru i poloru. Za każdy witacz wszystkim bardzo dziękujemy.

 Wręczono nagrody w konkursie ”Wieniec dożynkowy” i „Potrawa żniwiarza”

W kategorii „Wieniec dożynkowy” komisja postanowiła przyznać I miejsce Sołectwu Strzelce,  II miejsce sołectwo Heliodorowo,  III miejsce miastu Szamocin i IV miejsce dla Budzynia. W festiwalu kulinarnym „ Potrawa żniwiarza wszystkie sołectwa spisały się na medal. Każde otrzymało bon o wartości 300 zł za trud włożony w przygotowanie potraw.

Na Szamocińskie dożynki zaproszono dużą liczbę kontrahentów współpracujących bezpośrednio i pośrednio z rolnictwem. A zatem swe stoiska wystawiły i promowały różnorakie banki i firmy. W IV Targach żywności Ziemi Chodzieskiej zgłoszonych było 6 firm, które promowały swoje produkty. Natomiast szamocińscy pszczelarze i Lipiogórscy rękodzielnicy pokazali co jest najlepsze poprzez pracę swych rąk. Dodatkową atrakcją na płycie górnego boiska stanowiły kramy z zabawkami dla dzieci, samochodzikami, zamkami dmuchanymi, warsztatami figurek z siana, malowaniem twarzy, modelowaniem baloników, warsztaty terapeutyczne z konkursami, konkursy ekologiczne z udziałem firmy Alba z Wrocławia. Na scenie głównej zaśpiewał zespół „Notecianie” z Lipiej Góry pod kierunkiem pana Marka Frąckowiaka. Jeszcze przed zabawą koncert główny czyli zespół Classic, który zagrał soje najlepsze przeboje bawiąc się z publicznością. Nie zabrakło wspólnego śpiewania podczas koncertu jak i po rozdawania autografów.

Cóż nas jeszcze czekało? Zabawa taneczna z udziałem Dj Sylwka.

Po zabawie wszyscy rozeszli się do domów. Praca dla organizatorów, a szczególnie dla ekipy Szamocińskiego Ośrodka Kultury jeszcze trwała. Trzeba było wszystko doprowadzić do porządku, wiele rzeczy poukładać, posegregować i przewieźć do świetlic wiejskich i domu Kultury. Wszyscy odczuwali ogromne zmęczenie, ale także ogromne zadowolenie z wykonanej pracy. Wszystkim, którzy nam pomogli i tym co przybyli na stadion serdecznie dziękujemy. Panu Stefanowi za całokształt,  a za ulewny deszcz w niedzielę na który nie mieliśmy wpływu i przez który podtopił nam samochód ze sprzętem i uszkodził murawę-przepraszamy. Za bezpieczeństwo podczas imprezy dziękujemy druhom OSP z Miasta i Gminy Szamocin  oraz Policji.

Prezentacja sołectw w festiwalu kulinarnym  „Potrawa żniwiarza”

Koło Gospodyń Wiejskich  Lipia Góra

NAZWA POTRAWY:      Pyrczok                                       

NAZWA CIASTA:           Placek Królewski

Sołtys Lipiej Góry pani  Elżbieta Piątyszek

 Przewodnicząca KGW Lipia Góra pani Mieczysława Antczak

Sołectwo  Borowo 

NAZWA POTRAWY:      Zupa krupnik

NAZWA CIASTA:           Placek kruchy z owocami      

Sołtys Borowa pani Angelika Ziegenhagen

Sołectwo  Raczyn 

NAZWA POTRAWY:     Grochówka

NAZWA CIASTA:          Placek drożdżowy

Sołtys Raczyna pan Kamil Gidaszewski

Sołectwo  Lipa

NAZWA POTRAWY:   Smarowidła

NAZWA CIASTA:        Placek marchewkowy   

Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

Sołectwo Heliodorowo

NAZWA POTRAWY:   Babka ziemniaczana z gularzem

NAZWA CIASTA:         Skubaniec

Sołtys Heliodorowa pani Agnieszka Sikorska

Sołectwo Jaktorowo

NAZWA POTRAWY:  Ziemniaki zasmażane,  kapuśniak

NAZWA CIASTA:       Placek drożdżowy

Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

 

  Sołectwo  Laskowo 

  NAZWA CIASTA:       Bigos staropolski

  NAZWA CIASTA:       Ciasto drożdżowe z owocami

  Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc

  Sołectwo Atanazyn i Koło Gospodyń Wiejskich

  NAZWA POTRAWY:   „Fantazja Sołtysa”

  NAZWA CIASTA:          Jabłecznik, Placek na maślance, Rogaliki

  Sołtys Atanazyna pan Jerzy Przystasz

  Przewodnicząca KGW Atanazyn pani Elżbieta Dziubek

  Sołectwo Nowy Dwór

  NAZWA POTRAWY:  Gulasz z kaszą

  NAZWA CIASTA:        Murzynek,   drożdżowy z owocami

  Sołtys Nowego Dworu pan Andrzej Szczepara                                                  

  Sołectwo Szamoty

  NAZWA POTRAWY:   Zupa gularzowa

  NAZWA CIASTA:         Placek z owocami  

  Sołtys Szamot  pan Franciszek Betański  

  Spółdzielnia Socjalna „Arkadio”, osiedle Smolary 1.

  NAZWA POTRAWY:  Krokiety z kapustą i grzybami

  NAZWA CIASTA:  Makowiec

  Prezes Spółdzielni pani Marta Kalupa                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                           

Powiatowy Lider Rolnictwa

Gmina Budzyń

Pan Zygmunt Witt,  zam. w Budzyniu,

Pan Stanisław Odor,  zam. w Prośnie.

Gmina Chodzież

Pani Angelika Pytel, zam. w Stróżewicach,

Miasto i Gmina Margonin

Pani Paulina Gustek, zam.w Margonińskiej Wsi,

Pan Wojciech Wysocki, zam.w Radwankach,

Miasto i Gmina Szamocin

Pani Izabela Rydelek zam. w Szamocinie,

Pan Michał Styza zam. w Szamocinie.

 

„Tu żyję, tu mieszkam 2021”

 W wyniku przeprowadzonego przeglądu obiektów na terenie Miast i Gminy Szamocin, komisja postanowiła wyróżnić właścicieli/użytkowników następujących nieruchomości:

- w kategorii najładniejsza zagroda:

            - Magdalena i Robert Walczakowie, zam. Swoboda,

- w kategorii najładniejsza posesja wielorodzinna:

            - Wspólnota Mieszkaniowa „Topola”, os. Smolary 6w Szamocinie,

- w kategorii najładniejsza posesja jednorodzinna:

            - Maria i Piotr Waleriańczykowie, zam. w Nałęczy,

- w kategorii najładniejszy balkon:

            - Paulina Kowalewska, zam. w Szamocinie.

Nagroda specjalna dla pana Jana Hertinga- Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin, przedstawiciel znikającego zawodu-szewc.

 

Wystawcy indywidualni-rękodzieło i firmy prezentujące się podczas dożynek.

Stachowiak Elżbieta z Szamot, Halina Michalska z Lipiej Góry,

Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Tadeusz Madecki – TPLGiO z Lipiej Góry, Beata Radecka z Lipiej Góry, Aleksander Grzeczka z Budzynia, Andrzej Synoradzki z Szamocina, Swojskie jadło z Wyrzyska, Koło Pszczelarzy z Szamocina,     Damian Śledź z Wyrzyska, Tomasz Jabłoński z Szamocina, Firma ALBA – gry i zabawy ekologiczne dla dzieci,

Samorząd Województwa Wielkopolskiego-organizował  Wielkopolskie Dni Energii 2021,

Organika-Agrarius Sp. z o.o.  , Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Brzostowa, Bank Spółdzielczy z Szamocina, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Chodzieży,                       

Kijomaniacy z  Chodzieży, odbyła się zbiórka dla Kornelii

Narodowy Powszechny Spis Ludności, Mobilny Punkt szczepień

 

IV Targi Producentów Żywności Ziemi Chodzieskiej

„Smaki Ziemi Chodzieskiej”:

„TOP” SER SMAŻONY Huszczak, Humerczyk – Chodzież,

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Czarnków,

Zakład Produkcyjny w Chodzieży,

Cech Rzemiosł Rożnych w Chodzieży,

Dominik Piotrowski Piekarnia Chodzież,

„Zagroda Zielona Broda” – Borowo,

SOFOREK – Szamocin.

001.jpg 002.jpg 003.jpg

004.jpg 005.jpg 006.jpg

007.jpg 008.jpg 009.jpg

010.jpg 011.jpg 012.jpg

013.jpg 014.jpg 015.jpg

016.jpg 017.jpg 018.jpg

019.jpg 020.jpg 021.jpg

022.jpg 023.jpg 024.jpg

025.jpg 026.jpg 027.jpg

028.jpg 029.jpg 030.jpg

031.jpg 032.jpg 033.jpg

034.jpg 035.jpg 036.jpg

037.jpg 038.jpg 039.jpg

040.jpg 041.jpg 042.jpg

043.jpg 044.jpg 045.jpg

046.jpg 047.jpg 048.jpg

049.jpg 050.jpg 051.jpg

052.jpg 053.jpg 054.jpg

055.jpg 056.jpg 057.jpg

058.jpg 059.jpg 060.jpg

061.jpg 062.jpg 063.jpg

064.jpg 065.jpg 066.jpg

067.jpg 068.jpg 069.jpg

070.jpg 071.jpg 072.jpg

073.jpg 074.jpg 075.jpg

076.jpg 077.jpg 078.jpg

079.jpg 080.jpg 081.jpg

082.jpg 083.jpg 084.jpg

085.jpg 086.jpg 087.jpg

088.jpg 089.jpg 090.jpg

091.jpg 092.jpg 093.jpg

094.jpg 095.jpg 096.jpg

097.jpg 098.jpg 099.jpg

100.jpg 101.jpg 102.jpg

103.jpg 104.jpg 105.jpg

106.jpg 107.jpg 108.jpg

109.jpg 110.jpg 111.jpg

112.jpg 113.jpg 114.jpg

115.jpg 116.jpg 117.jpg

118.jpg 119.jpg 120.jpg

121.jpg 122.jpg 123.jpg

124.jpg 125.jpg 126.jpg

127.jpg 128.jpg 129.jpg