Obchody 100. rocznicy powrotu Szamocina do macierzy

To już… a może dopiero od 100 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność.

Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składamy im 19 stycznia 2020 roku, w niedzielę, pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedza je uroczysta msza święta o godz.10:30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego, a także w koncelebrze księdza kanonika Franciszka Drosta i księdza wikariusza Przemysława Robaszkiewicza w której staramy się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar. Niezmiennie w uroczystości bierze udział w oprawie nasza Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury, Chór im. I.J. Paderewskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje. Pod pomnikiem od wielu lat pan burmistrz Eugeniusz Kucner przypomina o wartości daniny krwi naszych przodków i o tym jak należy pielęgnować obecnie to co się z nią wiąże. Następnie w asyście werbla złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Dodajmy, iż wartę honorową pełnili nasi najmłodsi zuchowie czyli 8 Gromada Zuchowa „Wilczęta oraz 95 Drużyna Harcerska „Płomyki“ z Szamocina.

Czas na koncert w hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia“ w Szamocinie. W sobotę i w niedzielę od godzin rannych w hali przygotowaywano scenę, nagłośnienie, oświetlenie i garderoby dla Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy, który został zaproszony na obchody 100 lecia powrotu Szamocina do macierzy przez dyrektora w marcu 2019 roku. I udało się. Wejściówek do hali zabrakło natomiast na parkingu stał telebim na którym można było zobaczyć i usłyszeć koncert odbywający się w środku hali. Koncert obejrzało 273 osoby – dziękujemy. W koncercie wystąpili artyści – profesjonaliści, niezwykle utalentowani żołnierze byli głównymi bohaterami. Po raz pierwszy przyjachali do Szamocina i chyba nie ostatni.Wykonawcy udowodnili, że są mistrzami śpiewu, tańca, muzyki. Dodatkowo zachwycili publiczność bogactwem strojów. I choć umundurowanie wyjątkowej armii nie było tego dnia typowo wojskowe, wszak był to koncert podzielony na dwie części patriotyczny i z przebojami lat minionych. Braw i owacji nie brakowało. Były to jednak bardzo pozytywne przeżycia, spowodowane zaplanowanym „szturmem” Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Na koniec Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, Wiceburmistrz oraz dyrektor wręczyli kosz z kwiatami w którym był nasz herb i flaga Szamocina oraz podziękowali za koncert tymi słowami: W imieniu wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Szamocin serdecznie dziękujemy za wspaniały i niezwykły koncert podczas obchodów

100. ROCZNICY POWROTU SZAMOCINA DO MACIERZY.

Wasza obecność dodała rangi naszej imprezie a także w godny sposób uczciliśmy naszych żołnierzy, którzy wyzwalali nasze miasto. Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego bez wątpienia zapadnie na wiele lat w pamięci jego uczestników. Życzymy, aby Wasze codzienne zaangażowanie poprzez występy owocowało dalszym rozwojem i życzymy wielu sukcesów artystycznych na dalsze lata.

Dziękujemy widzom za cudowne przyjęcie artystów i znakomitą atmosferę.