Ułatwienia dostępu

Dożynki Gminno-Parafialne Szamocin, 25 sierpnia 2018.

Dożynki Gminno-Parafialne Szamocin, 25 sierpnia 2018.

Dożynki tegoroczne odbyły się w sobotę, 25 sierpnia w Lipiej Górze. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta w Atanazynie i przy ulicy Margonińskiej , a także na terenie całej gminy między innymi w Nadolniku, Szamotach, Lipiej Górze, Lipie, Swobodzie, Jaktorowie, Borowie i Nowym Dworze. Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna na którą z Szamocina w przyczepach ustrojonych przyjechali rolnicy, poczty sztandarowe, Burmistrz MiG Szamocin. Mszę świętą w kościele pw.  Wniebowzięcia NMP W Lipiej Górze odprawił ks. proboszcz Andrzej Białczyk. Podczas mszy zaśpiewał Chór im. I.J. Paderewskiego z Szamocina, Orkiestra Dęta SZOK, nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji z darami. Na ołtarzu  podczas procesji z darami sołectwa złożyły chleb, owoce ziemi oraz pracę rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Michalina Machnik. Mieszka w Sokolcu z mężem Wojciechem i córeczką Amelką, która ma 3,5 roczku. Prowadzą gospodarstwo rolne przekazane od dziadków pana Wojciecha Machnika od ponad  6 lat. Posiadają hodowle bydła mlecznego, bydła opasowego oraz trzodę chlewną. Na 34 ha uprawiają głównie zboża, kukurydzę a pani Michalina prowadzi swój własny ogródek  z  warzywkami. Jak w każdym gospodarstwie nie brakuje zwierząt gospodarskich jak również kotka i psa.

Starosta Dożynek - pan Robert Michalski mieszka w Lipiej Górze (gmina Szamocin) i od 2011 roku zajmuje się gospodarstwem rolnym przekazane od rodziców o powierzchni 130 ha głównie łąki i ziemie orną. Posiadają bydło mięsne. Park maszynowy jest w pełni przygotowany do pracy na roli. Uprawia żyto oraz łubin.  Hobby to wędkowanie oraz motoryzacja. Dożynki to dzień w którym wspólnota sołectw gminy Szamocin spędziła czas podczas festynu dożynkowego pośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego główna ulicą Lipiej Góry w którym jechały ustrojone ciągniki z Szamocina, Borowa, Jaktorowa, Raczyna oraz bryczka pana Kazimierza Żądło z Rataj w asyście pana Jarosława Woźniczka w której siedzieli nasi starostowie dożynek. Korowód szedł  w stronę boiska sportowego koło domu kultury. Tam, tradycyjnym, ludowym obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”  dokonano oficjalnego otwarcia festynu. Obrzęd dożynkowy to  spuścizna kulturowa po naszych przodkach. Wartościowa, znacząca nasz tożsamość, piękna i wzruszająca. Regionalne stroje ludowe, przyśpiewki i krasa zespołu świadczyły o wartości naszej kultury. Widowisko barwne i bogate w wartości miłe dla oka i serca. Serdecznie dziękujemy „Poligrodzianom” za sprawioną nam radość. Dziękujemy i naszym Starostom Dożynkowym za wręczony panu burmistrzowi chleb z tegorocznych zbiorów z prośbą, by tak go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Po obrzędzie nastąpiły oficjalne wystąpienia burmistrza i zaproszonych gości. To święto było doskonałą okazją, by wyróżnić i uhonorować rolników naszej ziemi, dzięki którym mamy codzienną kromkę chleba. A zatem tego zaszczytu dostąpili:

Michalina Machnik – Sokolec,  Robert Michalski – Lipia Góra, Ewelina Lewandowska – Lipa,

Adam Marczykowski – Heliodorowo 45, Zenon Plewa – Heliodorowo, Tomasz Grucholc – Heliodorowo, Zygmunt Latosiński – Swoboda,  Józef Walczak – Sokolec.

Każde takie rolnicze święto charakteryzuje się mnóstwem konkursów, które pobudzają lokalną inicjatywę, a mieszkańcom dają możliwość wykazania się.

Zatem corocznym konkursem jest konkurs” Tu żyję, tu mieszkam”. Rywalizacja jest ostra. Cieszy fakt, że coraz więcej posesji miejskich jak i wiejskich jest bardzo zadbana. Mieszkańcy przykładają wiele starań, by po pracy w swym obejściu można doskonale wypocząć, ale też by cieszyła zmysły.

Uhonorowano więc między innymi za:

- najładniejszą zagrodę - Kuchta Tomasz - Nadolnik;

- najładniejszą posesję jednorodzinną - Marczykowska Beata – Szamocin;    

- najładniejszą posesję wielorodzinną - Wspólnota Mieszkaniowa „Krokus” – Szamocin;       

- najładniejszy balkon  - Mendlik  Danuta - Szamocin

Wsie sołeckie Szamociński Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w prezentacji:

„Potrawa żniwiarza”, a więc:

1.Sołectwo Lipia Góra

   NAZWA POTRAWY:  KARKÓWKA W WARZYWACH, Z  KISZONĄ KAPUSTĄ CHLEB ZE SMALCEM I OGÓRKIEM

   NAZWA CIASTA:       PLACEK  DROŻDŻOWY  ZE  ŚLIWKAMI

   Sołtys Lipiej Góry pan Eugeniusz Knach

 2.Sołectwo Borowo

    NAZWA POTRAWY: ZUPA  PARZYCHA,   GULASZ Z  KASZĄ  I  BURACZKAMI

    NAZWA CIASTA:      PLACEK  KRUCHY  Z  OWOCAMI

   Sołtys Szamot pani Angelika Ziegenhagen

3. Sołectwo Raczyn

    NAZWA POTRAWY: ZUPA  OGÓRKOWA,  BIGOS  Z  KABACZKA

    NAZWA CIASTA:  JABŁECZNIK,  SERNIK MIX

    Sołtys Raczyna pan Zygmunt Gidaszewski

4. Sołectwo Lipa

    NAZWA POTRAWY:  BIGOS Z CUKINI

    PIECZEŃ  RZYMSKA W  SOSIE PIECZRKOWYM

    Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

5.Sołectwo Heliodorowo

    NAZWA POTRAWY:    KAPUŚNIAK,  BIGOS,  CHLEB ZE SMALCEM I OGÓRKIEM

    NAZWA CIASTA:         PLACEK  DROŻDŻOWY 

   Sołtys Heliodorowa pan Józef Polichoński

6.Sołectwo Jaktorowo

    NAZWA POTRAWY:    GOŁĄBKI  Z  KAPUSTĄ  I  ZIEMNIAKAMI

   BARSZCZ  UKRAIŃSKI, SMALEC  Z  BOCZKIEM  I  OGÓRKAMI

   NAZWA CIASTA:         CHRUŚCIKI

   Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

7.Sołectwo Laskowo

   NAZWA CIASTA:  DOŻYNKOWE CIASTO DROŻDŻOWE

   Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc                                                                                        

Wszystkie sołectwa otrzymały równe nagrody za udział z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin oraz podziękowanie za tak wspaniałą oprawę naszych dożynek. Dla wszystkich uczestników dożynek w atrakcyjnym występie zaprezentował się kolejny raz Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej  „Poligrodzianie” z Poznania. Nie zabrakło też lokalnego folkloru w wykonaniu „Notecian” z Lipiej Góry i szamocińskiego „Babiego Lata”. Specyfiką tych dwóch zespołów jest to, że próbują utrwalić pieśni ludowe naszej nadnoteckiej krainy. Warto je kontynuować i pielęgnować. To nasze dziedzictwo.  Festynowi towarzyszyły  stoiska lokalnych wystawców z różnorakimi  dobrami. Były kramy  rękodziełem artystycznym. Są wśród nas ludzie utalentowani i zdolni we wszelakim dziele, tacy jak:

Halina Knach z Sokolca, Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Elżbieta Stachowiak z Szamot,

Aleksander Lutrzykowski  z Lipiej Góry, Wacław Hoppenheit z Lipiej Góry, Lidia Stój z Szamocina,

Koło Pszczelarzy z Szamocina, Sandra Nowakowska z Graboszewa, Aleksander Grzeczka z Budzynia,

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatu Chodzieskiego z siedzibą w Margoninie  - kierownik biura Wiesław Pietruczuk,  Marcin Bartol z Wyrzyska, Tadeusz Madecki – Towarzystwo Przyjaciół Lipiej Góry i Okolic oraz firmy Go-pack z Gołańczy. Dla dzieci było wesołe miasteczko. Nie zabrakło Banku Spółdzielczego z Chodzieży oddział Szamocin, który rozdawał gadżety oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA. Firma przygotowała liczne atrakcje i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs na temat ekologii w którym można było wygrać tablet multimedialny Lenovo. Następnym punktem programu był występ zespołu Jambo Africa i Jacka Silskiego. Koncerty podobały się wielu naszym mieszkańcom. Stąd  głośne i sowite brawa.

Tegoroczny festyn dożynkowy zakończyliśmy zabawą taneczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują panu Sołtysowi Eugeniuszowi Knach, Radzie Sołeckiej, KGW i druhom OSP w Lipiej Górze, Starostom dożynkowym, ks proboszczowi Andrzejowi Białczyk, pani Katarzynie organistce, panią bibliotekarką Beacie i Joannie z Szamocina, pani Annie Troczyńskiej, panu Maciejowi Semrau, panu Henrykowi Królak, panią i panom za niesienie wieńca dożynkowego, wszystkim rolnikom, sołectwom, sołtysom, pani Ewie Burzyńskiej, Radą Sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich, Policji, mieszkańcom Miasta i Gminy Szamocin, całej obsłudze za solidny wkład pracy w organizację dożynek, za wsparcie w wielu mniejszych i większych działaniach, za zrozumienie potrzeb i wszelaką pomoc.                      

Jacek Silski – Śląski Słowik – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Artysta zetknął się ze sceną po raz pierwszy, jako młody solista w najlepszym zespole estradowym WP “Kirasjerzy”. W 1985 roku wraz z zespołem zdobył I-wsze miejsce w Konkursie Zespołów Estradowych Wojska Polskiego. Jacek Silski zdobył Nagrodę Szefa Głównego Zarządu Politycznego WP, która zaowocowała emisją koncertu na antenie TVP2 oraz tournee zespołu na Węgrzech.

Kolejnym etapem w karierze wokalisty były występy z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Państwową we Wrocławiu. W późniejszych latach współpracował również z prywatną operą Marka Tracza, z którą wziął udział w tournee po Europie. W kolejnych latach zaznaczył się bardzo wyraźnie w rolach musicalowych spektakli Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Bardzo szybko zostaje doceniony w Europie, co przekłada się na pracę w Teatrze Muzycznym w Kiel w Niemczech. Wraz z zespołem tego teatru wziął udział w tournee po Europie w produkcjach Uli Gerhards m.in. „Star – Lights Express”, „Phantom of the Opera”. W karierze Jacka Silskiego nie zabrakło propozycji udziału w różnorodnych produkcjach muzycznych i filmowych: m.in. musical „Showstar 2008″ organizowanym przez TV ZDF oraz „Tarzan and Jane” – Philla Collinsa  dla SAT 1 i „Das Supertalent” – Diethera Bohlena.

Artysta występował z takimi wykonawcami jak: Julio Iglesias, Karel Gott, Gina T., Iri Korn, Boney M., ABBA, Goran Karan, Frank Galan, Francesco Napoli, In-grid, Goombay Dance Band, Kate Ryan, Edward Simoni oraz z całą czołówką polskiej estrady: Kombi, Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz, Various Manx, Wilki, Wiesław Ochman, Piotr Szczepanik, Ryszard Rynkowski, KAYAH, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera.

Do prestiżowych osiągnięć Jacka Silskiego należy zaliczyć wspólny występ z Julio Iglesiasem w Music Teatret Veile w Danii oraz występy z wirtuozem skrzypiec – Vadimem Brodskim. W 2012 roku wystąpił także z legendą amerykańskiej trąbki – Garym Guthmanem oraz solistką Opery Narodowej w Warszawie – Bożeną Harasimowicz. Jacek Silski występował na takich scenach jak: Filharmonia w Monachium, Sala Kongresowa w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Stadt Theather Wien, Grand Casino Bern, Theatre Kiel, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu.

W 2013 r. został zaproszony przez dyrektora Filharmonii w Toronto Pana Andrzeja Rozbickiego gdzie dał kilka koncertów dla Polonii Kanadyjskiej. Na swoim koncie ma siedem wydanych płyt, filmy video, w tym emitowane również w TVP oraz udział z Operą Śląską w filmie nominowanym do Oskara „Kornblumenblau”. Od 2010 roku współpracuje na stałe z Królewską Orkiestrą Symfoniczną.

Jako jedyny w Polsce wydał płytę z największymi przebojami Julio Iglesiasa.

Zespół Jambo Africa powstał w 2000 roku jako pierwsza w Polsce grupa muzyczna, w której występowali wyłącznie czarnoskórzy wykonawcy. Swoje pierwsze kroki muzyczne stawiali pod nazwą Africa Star - jako amatorski zespół studentów z Czarnego Lądu. Przy okazji jednego z występów doszło do spotkanie z producentami muzycznymi ze Studia Hit, którzy zaproponowali im wspólne stworzenie całkowicie nowego, profesjonalnego projektu muzycznego. I tak właśnie powstał porywający, dynamiczny show składający się z popularnych przebojów Africa Simone, Saragossa Band, Goombay Dance Band, Makomy oraz oryginalnych afrykańskich utworów, przywiezionych do Polski przez członków grupy. Debiutancka, wydana w 2001 roku płyta okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, odnosząc zupełnie nieoczekiwanie spory sukces wydawniczy.

Dziś największym osiągnięciem zespołu jest to, że od tylu już lat koncerty Jambo Africa niezmiennie spotykają się z wielkim zainteresowaniem publiczności - dowodem jest choćby pokaźna ilość filmów oraz zdjęć z występów, zamieszczanych w internecie przez fanów grupy. Obecni członkowie grupy to Natasha, Nyasha, Jack, Patrick i Martin. Pochodzą z Kenii, Zimbabwe, Republiki Kongo, Kamerunu i Senegalu.

20180825_161616.jpg 20180825_161628.jpg 20180825_173843.jpg

20180825_173852.jpg 20180825_174006.jpg DSC07541.JPG

DSC07543.JPG DSC07544.JPG DSC07545.JPG

DSC07547.JPG DSC07556.JPG DSC07558.JPG

DSC07559.JPG DSC07562.JPG DSC07563.JPG

DSC07564.JPG DSC07565.JPG DSC07567.JPG

DSC07568.JPG DSC07571.JPG DSC07572.JPG

DSC07573.JPG DSC07574.JPG DSC07576.JPG

DSC07577.JPG DSC07579.JPG DSC07580.JPG

DSC07581.JPG DSC07582.JPG DSC07584.JPG

DSC07585.JPG DSC07586.JPG DSC07587.JPG

DSC07588.JPG DSC07589.JPG DSC07590.JPG

DSC07592.JPG DSC07594.JPG DSC07595.JPG

DSC07600.JPG DSC07605.JPG DSC07606.JPG

DSC07618.JPG DSC07622.JPG DSC07623.JPG

DSC07624.JPG DSC07625.JPG DSC07626.JPG

DSC07627.JPG DSC07628.JPG DSC07629.JPG

DSC07631.JPG DSC07632.JPG DSC07633.JPG

DSC07634.JPG DSC07636.JPG DSC07641.JPG

DSC07642.JPG DSC07643.JPG DSC07644.JPG

DSC07645.JPG DSC07647.JPG DSC07649.JPG

DSC07650.JPG DSC07651.JPG DSC07653.JPG

DSC07654.JPG DSC07655.JPG DSC07656.JPG

DSC07657.JPG DSC07658.JPG DSC07659.JPG

DSC07661.JPG DSC07662.JPG DSC07663.JPG

DSC07664.JPG DSC07665.JPG DSC07666.JPG

DSC07667.JPG DSC07668.JPG DSC07669.JPG

DSC07670.JPG DSC07672.JPG DSC07673.JPG

DSC07674.JPG DSC07675.JPG DSC07677.JPG

DSC07678.JPG DSC07679.JPG DSC07681.JPG

DSC07682.JPG DSC07687.JPG DSC07688.JPG

DSC07693.JPG DSC07694.JPG DSC07696.JPG

DSC07698.JPG DSC07699.JPG DSC07700.JPG

DSC07701.JPG DSC07705.JPG DSC07707.JPG

DSC07708.JPG DSC07709.JPG DSC07710.JPG

DSC07712.JPG DSC07713.JPG DSC07714.JPG

DSC07717.JPG DSC07720.JPG DSC07722.JPG

DSC07723.JPG DSC07727.JPG DSC07729.JPG

DSC07731.JPG DSC07732.JPG DSC07733.JPG

DSC07737.JPG DSC07738.JPG DSC07744.JPG

DSC07745.JPG DSC07746.JPG DSC07750.JPG

DSC07758.JPG DSC07765.JPG DSC07767.JPG

DSC07768.JPG DSC07769.JPG DSC07772.JPG

DSC07774.JPG DSC07776.JPG DSC07777.JPG

DSC07778.JPG DSC07779.JPG DSC07780.JPG

DSC07781.JPG DSC07782.JPG DSC07783.JPG

DSC07784.JPG DSC07785.JPG DSC07786.JPG

DSC07787.JPG DSC07788.JPG DSC07790.JPG

DSC07791.JPG DSC07793.JPG DSC07795.JPG

DSC07797.JPG DSC07798.JPG DSC07803.JPG

DSC07808.JPG DSC07809.JPG DSC07810.JPG

DSC07811.JPG DSC07812.JPG DSC07813.JPG

DSC07817.JPG DSC07818.JPG DSC07827.JPG

DSC07829.JPG DSC07832.JPG DSC07833.JPG

DSC07834.JPG DSC07835.JPG DSC07841.JPG

DSC07845.JPG