Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dożynki Gminno-Parafialne Szamocin, 25 sierpnia 2018.

Dożynki Gminno-Parafialne Szamocin, 25 sierpnia 2018.

Dożynki tegoroczne odbyły się w sobotę, 25 sierpnia w Lipiej Górze. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta w Atanazynie i przy ulicy Margonińskiej , a także na terenie całej gminy między innymi w Nadolniku, Szamotach, Lipiej Górze, Lipie, Swobodzie, Jaktorowie, Borowie i Nowym Dworze. Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna na którą z Szamocina w przyczepach ustrojonych przyjechali rolnicy, poczty sztandarowe, Burmistrz MiG Szamocin. Mszę świętą w kościele pw.  Wniebowzięcia NMP W Lipiej Górze odprawił ks. proboszcz Andrzej Białczyk. Podczas mszy zaśpiewał Chór im. I.J. Paderewskiego z Szamocina, Orkiestra Dęta SZOK, nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji z darami. Na ołtarzu  podczas procesji z darami sołectwa złożyły chleb, owoce ziemi oraz pracę rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Michalina Machnik. Mieszka w Sokolcu z mężem Wojciechem i córeczką Amelką, która ma 3,5 roczku. Prowadzą gospodarstwo rolne przekazane od dziadków pana Wojciecha Machnika od ponad  6 lat. Posiadają hodowle bydła mlecznego, bydła opasowego oraz trzodę chlewną. Na 34 ha uprawiają głównie zboża, kukurydzę a pani Michalina prowadzi swój własny ogródek  z  warzywkami. Jak w każdym gospodarstwie nie brakuje zwierząt gospodarskich jak również kotka i psa.

Starosta Dożynek - pan Robert Michalski mieszka w Lipiej Górze (gmina Szamocin) i od 2011 roku zajmuje się gospodarstwem rolnym przekazane od rodziców o powierzchni 130 ha głównie łąki i ziemie orną. Posiadają bydło mięsne. Park maszynowy jest w pełni przygotowany do pracy na roli. Uprawia żyto oraz łubin.  Hobby to wędkowanie oraz motoryzacja. Dożynki to dzień w którym wspólnota sołectw gminy Szamocin spędziła czas podczas festynu dożynkowego pośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego główna ulicą Lipiej Góry w którym jechały ustrojone ciągniki z Szamocina, Borowa, Jaktorowa, Raczyna oraz bryczka pana Kazimierza Żądło z Rataj w asyście pana Jarosława Woźniczka w której siedzieli nasi starostowie dożynek. Korowód szedł  w stronę boiska sportowego koło domu kultury. Tam, tradycyjnym, ludowym obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”  dokonano oficjalnego otwarcia festynu. Obrzęd dożynkowy to  spuścizna kulturowa po naszych przodkach. Wartościowa, znacząca nasz tożsamość, piękna i wzruszająca. Regionalne stroje ludowe, przyśpiewki i krasa zespołu świadczyły o wartości naszej kultury. Widowisko barwne i bogate w wartości miłe dla oka i serca. Serdecznie dziękujemy „Poligrodzianom” za sprawioną nam radość. Dziękujemy i naszym Starostom Dożynkowym za wręczony panu burmistrzowi chleb z tegorocznych zbiorów z prośbą, by tak go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Po obrzędzie nastąpiły oficjalne wystąpienia burmistrza i zaproszonych gości. To święto było doskonałą okazją, by wyróżnić i uhonorować rolników naszej ziemi, dzięki którym mamy codzienną kromkę chleba. A zatem tego zaszczytu dostąpili:

Michalina Machnik – Sokolec,  Robert Michalski – Lipia Góra, Ewelina Lewandowska – Lipa,

Adam Marczykowski – Heliodorowo 45, Zenon Plewa – Heliodorowo, Tomasz Grucholc – Heliodorowo, Zygmunt Latosiński – Swoboda,  Józef Walczak – Sokolec.

Każde takie rolnicze święto charakteryzuje się mnóstwem konkursów, które pobudzają lokalną inicjatywę, a mieszkańcom dają możliwość wykazania się.

Zatem corocznym konkursem jest konkurs” Tu żyję, tu mieszkam”. Rywalizacja jest ostra. Cieszy fakt, że coraz więcej posesji miejskich jak i wiejskich jest bardzo zadbana. Mieszkańcy przykładają wiele starań, by po pracy w swym obejściu można doskonale wypocząć, ale też by cieszyła zmysły.

Uhonorowano więc między innymi za:

- najładniejszą zagrodę - Kuchta Tomasz - Nadolnik;

- najładniejszą posesję jednorodzinną - Marczykowska Beata – Szamocin;    

- najładniejszą posesję wielorodzinną - Wspólnota Mieszkaniowa „Krokus” – Szamocin;       

- najładniejszy balkon  - Mendlik  Danuta - Szamocin

Wsie sołeckie Szamociński Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w prezentacji:

„Potrawa żniwiarza”, a więc:

1.Sołectwo Lipia Góra

   NAZWA POTRAWY:  KARKÓWKA W WARZYWACH, Z  KISZONĄ KAPUSTĄ CHLEB ZE SMALCEM I OGÓRKIEM

   NAZWA CIASTA:       PLACEK  DROŻDŻOWY  ZE  ŚLIWKAMI

   Sołtys Lipiej Góry pan Eugeniusz Knach

 2.Sołectwo Borowo

    NAZWA POTRAWY: ZUPA  PARZYCHA,   GULASZ Z  KASZĄ  I  BURACZKAMI

    NAZWA CIASTA:      PLACEK  KRUCHY  Z  OWOCAMI

   Sołtys Szamot pani Angelika Ziegenhagen

3. Sołectwo Raczyn

    NAZWA POTRAWY: ZUPA  OGÓRKOWA,  BIGOS  Z  KABACZKA

    NAZWA CIASTA:  JABŁECZNIK,  SERNIK MIX

    Sołtys Raczyna pan Zygmunt Gidaszewski

4. Sołectwo Lipa

    NAZWA POTRAWY:  BIGOS Z CUKINI

    PIECZEŃ  RZYMSKA W  SOSIE PIECZRKOWYM

    Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

5.Sołectwo Heliodorowo

    NAZWA POTRAWY:    KAPUŚNIAK,  BIGOS,  CHLEB ZE SMALCEM I OGÓRKIEM

    NAZWA CIASTA:         PLACEK  DROŻDŻOWY 

   Sołtys Heliodorowa pan Józef Polichoński

6.Sołectwo Jaktorowo

    NAZWA POTRAWY:    GOŁĄBKI  Z  KAPUSTĄ  I  ZIEMNIAKAMI

   BARSZCZ  UKRAIŃSKI, SMALEC  Z  BOCZKIEM  I  OGÓRKAMI

   NAZWA CIASTA:         CHRUŚCIKI

   Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

7.Sołectwo Laskowo

   NAZWA CIASTA:  DOŻYNKOWE CIASTO DROŻDŻOWE

   Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc                                                                                        

Wszystkie sołectwa otrzymały równe nagrody za udział z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin oraz podziękowanie za tak wspaniałą oprawę naszych dożynek. Dla wszystkich uczestników dożynek w atrakcyjnym występie zaprezentował się kolejny raz Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej  „Poligrodzianie” z Poznania. Nie zabrakło też lokalnego folkloru w wykonaniu „Notecian” z Lipiej Góry i szamocińskiego „Babiego Lata”. Specyfiką tych dwóch zespołów jest to, że próbują utrwalić pieśni ludowe naszej nadnoteckiej krainy. Warto je kontynuować i pielęgnować. To nasze dziedzictwo.  Festynowi towarzyszyły  stoiska lokalnych wystawców z różnorakimi  dobrami. Były kramy  rękodziełem artystycznym. Są wśród nas ludzie utalentowani i zdolni we wszelakim dziele, tacy jak:

Halina Knach z Sokolca, Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Elżbieta Stachowiak z Szamot,

Aleksander Lutrzykowski  z Lipiej Góry, Wacław Hoppenheit z Lipiej Góry, Lidia Stój z Szamocina,

Koło Pszczelarzy z Szamocina, Sandra Nowakowska z Graboszewa, Aleksander Grzeczka z Budzynia,

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatu Chodzieskiego z siedzibą w Margoninie  - kierownik biura Wiesław Pietruczuk,  Marcin Bartol z Wyrzyska, Tadeusz Madecki – Towarzystwo Przyjaciół Lipiej Góry i Okolic oraz firmy Go-pack z Gołańczy. Dla dzieci było wesołe miasteczko. Nie zabrakło Banku Spółdzielczego z Chodzieży oddział Szamocin, który rozdawał gadżety oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA. Firma przygotowała liczne atrakcje i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs na temat ekologii w którym można było wygrać tablet multimedialny Lenovo. Następnym punktem programu był występ zespołu Jambo Africa i Jacka Silskiego. Koncerty podobały się wielu naszym mieszkańcom. Stąd  głośne i sowite brawa.

Tegoroczny festyn dożynkowy zakończyliśmy zabawą taneczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują panu Sołtysowi Eugeniuszowi Knach, Radzie Sołeckiej, KGW i druhom OSP w Lipiej Górze, Starostom dożynkowym, ks proboszczowi Andrzejowi Białczyk, pani Katarzynie organistce, panią bibliotekarką Beacie i Joannie z Szamocina, pani Annie Troczyńskiej, panu Maciejowi Semrau, panu Henrykowi Królak, panią i panom za niesienie wieńca dożynkowego, wszystkim rolnikom, sołectwom, sołtysom, pani Ewie Burzyńskiej, Radą Sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich, Policji, mieszkańcom Miasta i Gminy Szamocin, całej obsłudze za solidny wkład pracy w organizację dożynek, za wsparcie w wielu mniejszych i większych działaniach, za zrozumienie potrzeb i wszelaką pomoc.                      

Jacek Silski – Śląski Słowik – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Artysta zetknął się ze sceną po raz pierwszy, jako młody solista w najlepszym zespole estradowym WP “Kirasjerzy”. W 1985 roku wraz z zespołem zdobył I-wsze miejsce w Konkursie Zespołów Estradowych Wojska Polskiego. Jacek Silski zdobył Nagrodę Szefa Głównego Zarządu Politycznego WP, która zaowocowała emisją koncertu na antenie TVP2 oraz tournee zespołu na Węgrzech.

Kolejnym etapem w karierze wokalisty były występy z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Państwową we Wrocławiu. W późniejszych latach współpracował również z prywatną operą Marka Tracza, z którą wziął udział w tournee po Europie. W kolejnych latach zaznaczył się bardzo wyraźnie w rolach musicalowych spektakli Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Bardzo szybko zostaje doceniony w Europie, co przekłada się na pracę w Teatrze Muzycznym w Kiel w Niemczech. Wraz z zespołem tego teatru wziął udział w tournee po Europie w produkcjach Uli Gerhards m.in. „Star – Lights Express”, „Phantom of the Opera”. W karierze Jacka Silskiego nie zabrakło propozycji udziału w różnorodnych produkcjach muzycznych i filmowych: m.in. musical „Showstar 2008″ organizowanym przez TV ZDF oraz „Tarzan and Jane” – Philla Collinsa  dla SAT 1 i „Das Supertalent” – Diethera Bohlena.

Artysta występował z takimi wykonawcami jak: Julio Iglesias, Karel Gott, Gina T., Iri Korn, Boney M., ABBA, Goran Karan, Frank Galan, Francesco Napoli, In-grid, Goombay Dance Band, Kate Ryan, Edward Simoni oraz z całą czołówką polskiej estrady: Kombi, Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz, Various Manx, Wilki, Wiesław Ochman, Piotr Szczepanik, Ryszard Rynkowski, KAYAH, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera.

Do prestiżowych osiągnięć Jacka Silskiego należy zaliczyć wspólny występ z Julio Iglesiasem w Music Teatret Veile w Danii oraz występy z wirtuozem skrzypiec – Vadimem Brodskim. W 2012 roku wystąpił także z legendą amerykańskiej trąbki – Garym Guthmanem oraz solistką Opery Narodowej w Warszawie – Bożeną Harasimowicz. Jacek Silski występował na takich scenach jak: Filharmonia w Monachium, Sala Kongresowa w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Stadt Theather Wien, Grand Casino Bern, Theatre Kiel, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu.

W 2013 r. został zaproszony przez dyrektora Filharmonii w Toronto Pana Andrzeja Rozbickiego gdzie dał kilka koncertów dla Polonii Kanadyjskiej. Na swoim koncie ma siedem wydanych płyt, filmy video, w tym emitowane również w TVP oraz udział z Operą Śląską w filmie nominowanym do Oskara „Kornblumenblau”. Od 2010 roku współpracuje na stałe z Królewską Orkiestrą Symfoniczną.

Jako jedyny w Polsce wydał płytę z największymi przebojami Julio Iglesiasa.

Zespół Jambo Africa powstał w 2000 roku jako pierwsza w Polsce grupa muzyczna, w której występowali wyłącznie czarnoskórzy wykonawcy. Swoje pierwsze kroki muzyczne stawiali pod nazwą Africa Star - jako amatorski zespół studentów z Czarnego Lądu. Przy okazji jednego z występów doszło do spotkanie z producentami muzycznymi ze Studia Hit, którzy zaproponowali im wspólne stworzenie całkowicie nowego, profesjonalnego projektu muzycznego. I tak właśnie powstał porywający, dynamiczny show składający się z popularnych przebojów Africa Simone, Saragossa Band, Goombay Dance Band, Makomy oraz oryginalnych afrykańskich utworów, przywiezionych do Polski przez członków grupy. Debiutancka, wydana w 2001 roku płyta okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, odnosząc zupełnie nieoczekiwanie spory sukces wydawniczy.

Dziś największym osiągnięciem zespołu jest to, że od tylu już lat koncerty Jambo Africa niezmiennie spotykają się z wielkim zainteresowaniem publiczności - dowodem jest choćby pokaźna ilość filmów oraz zdjęć z występów, zamieszczanych w internecie przez fanów grupy. Obecni członkowie grupy to Natasha, Nyasha, Jack, Patrick i Martin. Pochodzą z Kenii, Zimbabwe, Republiki Kongo, Kamerunu i Senegalu.

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5957