Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Święto Lipiej Góry 14 sierpnia 2016

 

Święto Lipiej Góry.

 Warto było się wybrać w sobotę, 14 sierpnia, do Lipiej Góry, która obchodziła tego dnia swoje święto wsi, połączone z festynem. Mamy nadzieję, że festyn się podobał. Pracy logistycznej  i przygotowań fizycznych  do niego było sporo. Organizatorzy włożyli mnóstwo sił, by wszystko jak najlepiej wypadło. Organizatorami jak zwykle był Starosta Powiatu Chodzieskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin, Szamociński Ośrodek Kultury oraz lokalni działacze Lipiej Góry czyli Sołtys, Rada Sołecka, KGW i OSP Lipia Góra.

 

Obecny  festyn różnił się od poprzednich. Ten promował przede wszystkim II Festiwal Kulinarny  „SMAKI DOLINY NOTECI” czyli tradycyjne potrawy z kapusty i z kapustą, który honorowym patronatem objął Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski.

Udział w kapuścianym  konkursie kulinarnym wzięło udział aż 6 sołectw: Lipia Góra, Heliodorowo, Swoboda, Lipa, Raczyn i Jaktorowo. Potrawy jakie wymyślono w związku z konkursem kulinarnym były naprawdę smaczne i różnorodne , podane z kanonami wszelkiej estetyki. Jurorzy  oprócz smaku , wyglądu docenili estetykę podanych dań oraz estetykę stoiska i obsługi. 

 Ogłoszono werdykt. Jurorzy, pani Małgorzata Kryszak, pani Jadwiga Kądziołka oraz pan Wojciech Burzyński  postanowili, że I miejsce otrzymało sołectwo Heliodorowo dwa równorzędna drugie miejsca sołectwo Raczyn i sołectwo Jaktorowo pozostałe sołectwa równorzędne wyróżnienia.                

Święto wsi okrasiła Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Po nich wystąpił znany i ceniony, lokalny zespół śpiewaczy ,„Notecianie”. Przypomnijmy, że  sławi on Lipią Górę  na rynku lokalnym, ale i  na szerszym forum, przynosząc chwałę naszej gminie. A panie z tego zespołu wespół z paniami z tutejszego KGW zbierają cenne nagrody kulinarne na wszelakich wielkopolskich konkursach, bo gotują tak, że aż ślinka leci.

W dalszej części programu wysłuchaliśmy koncertu „Piosenka jest dobra na wszystko” zespołu „Hals” z Gdyni.  

Festyn ubarwiony i wzbogacony został przez Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła. Wystawiali się lokalni rękodzielnicy, często na co dzień dobrzy nasi znajomi, a więc:  Aleksander Lutrzykowski z Lipiej Góry, Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Halina Knach z Sokolca, Elżbieta Stachowiak z Szamot, Teresa Januchowska z Chodzieży, Marian Kaczmarek z Chodzieży, Danuta Gościńska z Budzynia i Wacław Hoppenheit z Lipiej Góry. Dzieciom również nie zabrakło zabaw, które prowadziła pani Jolanta Ciesielska oraz panowie Mariusz Witczuk i  Łukasz Dąbkowski. Wystarczyła tylko chęć wzięcia udziału w zespołowych zabawach i dobry humor. Zresztą dzieci są najlepszymi odbiorcami dóbr kulturalnych. Potrafią brać spontaniczny udział klaszcząc, śpiewając, tańcząc.

Dorośli winni być również zadowoleni uczestnicząc w koncercie Michała Gielniaka oraz zabawie tanecznej.

Wszak pogoda dopisała. Tym razem nikt nie mógł powiedzieć, że było za zimno. Mamy pełnię lata i sierpień, więc taka aura jaką mieliśmy jest przypisana temu okresowi lata.

 Festyn uświetnili uczestnicy IV Rajdu Konnego reprezentujących stajnię „Woźniczka”, stajnię „Argo” i stajnię „Piękny Koń”  Klotyldzin.

Paradę koni poprowadził  powóz konny powożony przez pana Wacława Woźniczkę. Uczestników rajdu udekorował okolicznościowym fllo Starosta Chodzieski Julian Hermaszczuk .

 Festyn Odwiedzili również uczestnicy II Rajdu Motorowodnego Wielką Pętlą Wielkopolski, którzy ze swoimi łodziami zacumowali na śluzie w Krostkowie.

 Za czynny udział w realizacji festynu podziękowania składali osobiście Starosta Powiatu Chodzieskiego Julian Hermaszczuk, Przewodnicząca Miasta i Gminy Szamocin Danuta Polichońska oraz dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Dariusz Rybarczyk.

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 3257