Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dożynki Gminne w Szamocinie.

Dożynki Gminne w Szamocinie.

Uroczystości odbyły się w sobotę , 27 sierpnia br. Rozpoczęto je o godzinie 14.00 bardzo uroczystą mszą św. odprawioną  w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Wspomożycielki Wiernych. Mszy przewodniczył proboszcz  parafii Raczyn ks. Sławomir Rachwalski w asyście  proboszcza parafii Szamocin ks. Leszka Marciniaka i proboszcza parafii Jaktorowa ks. Jarosława Draba.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Leszek Marciniak. W czasie mszy gospodarz dożynek Burmistrz Eugeniusz Kucner oraz delegaci  z sołectw gminy Szamocin złożyli do ołtarza  dary żniwne. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli w barwnym korowodzie na plac przy ulicy Hallera. Tu realizowano kolejne punkty programu dożynek. Po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę i odprowadzeniu sztandarów rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Zaprezentowały go zespoły „Babie Lato”, „Notecianie” i „Pogodna Jesień” pod kierunkiem Marii Zdunek i Marcina Mendlika. Podczas obrzędu gospodarz dożynek Eugeniusz Kucner przyjął tradycyjny bochenek chleba upieczony przez szamocińskich piekarzy z „Abisu”i piękny wieniec dożynkowy wykonany przez panią Łucję Muzolf z Józefowic. W obrzędzie asystował gospodarzowi Przewodniczący Rady Powiatu pan Andrzej Szwed. Potem podzielono kolejne bochenki wśród uczestników uroczystości. Po części obrzędowej dożynek Burmistrz Kucner wręczył wyróżnienia z gminy Szamocin. Otrzymali je: Tadeusz Hain z Józefowic, Stanisław Brzoza ze Swobody, Mieczysława Gallas z Szamocina. Specjalne wyróżnienie otrzymał od rolników prezes APAKO pan Krzysztof Janusz.

Podczas uroczystości wręczone zostały też nagrody laureatom konkursu „Tu żyję , tu mieszkam”. W kategorii najładniejsza zagroda otrzymał ją Ireneusz Heimann z Szamot. W kategorii najładniejsza posesja wielorodzinna nagrodę otrzymała Wspólnota Mieszkaniowa Smolary 5. W kategorii najładniejszy balkon nagrodę otrzymał pan Adam Czapla. z Szamocina. W kategorii najładniejsza posesja jednorodzinna nagodzeni zostali: Wiesław Troczyński z Szamocina, Alicja Jasiak z Borowa, Piotr Waleriańczyk z Nałęczy, Magdalena Lipska z Szamocina. Wyróżnienia za bezinteresowną pomoc w utrzymaniu porządku na placu zabaw przy ulicy Marcinkowskiego w Szamocinie otrzymały: Helena Wiora i Teresa Ciszewska. Podczas festynu dokonano też aktu dekoracji Króla żniwnego strzelania wśród Braci Kurkowych. Został nim pan Piotr Giża. Program festynu wypełniły występy zespołów: „Babie Lato”, Marty Speier i „Solange”, „Notecianie” z Lipej Góry, kapela „Kombinatorzy” z Budzynia. Atrakcją był pokaz zaprezentowany przez „Karuzo”- grupę sztuk walki z Chodzieży prowadzoną przez pana Roberta Wleczyka.. Rewelacją szamocińskich dożynek był pomysłowy,kolorowy , dożynkowy, opisany i obsadzony zmechanizowany zestaw transportowy – ciągnik z wozem. Przygotowali go mieszkańcy wsi Borowo, gdzie sołtysem jest pani Bogumiła Lewandowska. Dożynkowy wystrój sceny tradycyjnie, jak co roku przygotowała sprawdzona ekipa z Szamot pod kierownictwem pani Marii Twardowskiej, a wspaniałe okazy kapusty  dostarczyła pani Anna Semrau z Atanazyna. Podczas festynu prowadzone były rownież zabawy i konkursy dożynkowe dla dzieci, w ktorych nagrody  ufundowali właściciele stoisk handlowych z Wagrowca, Wenecji, Białośliwia i Szamocina. Nagrodę w konkursie promocyjnym zorganizowanym przez panie z szamocińskiej biblioteki ufundował pan Dariusz Janeczko z Szamocina. Wystawy rękodzieła prezentowały panie: Teresa Truszkowska –hafty tradycyjne, Lidia Stój- ażurowe serwety i obrusy, Donata Piasecka i Gizela Wota – haft krzyżykowy, Alicja Wierzanów – decoupage. Podczas festynu prowadzona była przez panią Aleksandrę Rzekięć z Fundacji DKMS rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. O swoich klientach pamiętał też nasz  Bank Spółdzielczy organizując stoisko ze swoimi produktami na festynie. Zabawę taneczną z zespołem  „Mini Max” ze Złotowa przerwaliśmy ze względów bezpieczeństwa z powodu nagłego i  gwałtownego załamania się  pogody.

Galeria zdjęć :

v

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 5422