Ułatwienia dostępu

„Dożynki Gminno-Parafialne Jaktorowo, 27 sierpnia 2022 r.

„Dożynki Gminno-Parafialne

Jaktorowo, 27 sierpnia 2022 r.

Przygotowania do dożynek trwały długo. Pogoda nam dopisała. Oficjalnymi organizatorami byli: Burmistrz MiG Szamocin, Rolnicy, Sadownicy, Ogrodnicy i Producenci Rolni, Ksiądz Proboszcz Parafii Jaktorowo Wojciech Janusiewicz, Sołtys oraz Rada Sołecka w Jaktorowie oraz Szamociński Ośrodek Kultury. Organizatorzy postanowili zwerbować i zmobilizować wielu mieszkańców do czynnej pomocy przy organizacji tego święta.

Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury postanowił wykorzystać dorobek wszystkich zespołów działających w tej instytucji. Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego  pod dyrekcją Tomasza Wyrzykowskiego wraz z Orkiestrą Dętą SZOK z kapelmistrzem Marcinem Semrau podjęły się wspólnego uczestnictwa we mszy świętej w kościele parafialnym pw św. Anny w Jaktorowie. Mszę świętą przewodniczył ksiądz proboszcz Wojciech Janusiewicz. W trakcie mszy sołectwa podziękowały Bogu za dobre plony niosąc w darze dary plonów ziemi. Po uroczystej dziękczynnej mszy przygotowano korowód dożynkowy w którym uczestniczyli goście oraz nasi mieszkańcy. W korowodzie uczestniczyli wóz OSP, Orkiestra Dęta SZOK, poczty sztandarowe, Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk, Zespół Folklorystyczny „Dżerelce” z Łucka z Ukrainy, delegacje poszczególnych sołectw, delegacje z wieńcami, goście i mieszkańcy oraz ciągnik z przyczepą z sołectwa Nowy Dwór i Lipia Góra jak również ciągnik z przyczepą z Atanazyna.

Ciągniki z przyczepami udekorowanymi dla gości i mieszkańców przygotowane przez naszych rolników na których zawsze można liczyć. Za wszystko wszystkim składamy wielkie podziękowania za trud włożony w przygotowanie dekoracji przyczep i ciągników.

Uroczystości na terenie za kościołem rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, następnie odprowadzono poczty sztandarowe z miejsca uroczystości. Przyszedł czas na obrzęd w wykonaniu ZPiT „Wiwaty” wraz z wręczeniem przez starostów dożynkowych panią Jagodę i pana Leszka Kudlińskich chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamocin panu Eugeniuszowi Kucnerowi. Przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Na scenie mogliśmy usłyszeć pana Senatora RP Adama Szejnfelda, pana Krzysztofa Paszyka Posła na Sejm RP, pana Marcina Porzucka Posła na Sejm RP, Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusza Kucnera. W imieniu pani Poseł na Sejm RP Marty Kubiak list odczytał pan Michał Stelter Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP. Został odczytany również list od pana Krzysztofa Grabowskiego Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego.  Przyszedł czas na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk oraz Zespołu Folklorystycznego „Dżerelce” (tł. Źródło) z Łucka na Ukrainie. Zespół składający się z dzieci i młodzieży dał popis tańca oraz mogliśmy usłyszeć piosenki i wiersze wykonane przez zespół. Nastąpiła eksplozja  tanecznych pląsów, feeria barwnych dziewczęcych spódnic furkoczących podczas narodowych tańców, śpiew, radość, przywoływanie dawnych pieśni, piosenek, obrzędów. Oglądający  nie szczędzili wykonawcom braw. W trakcie przerwy Burmistrz MiG Szamocin  odznaczył rolnika 2022 Pana Grzegorza Chmurę. W trakcie imprezy można było degustować potrawy, które zostały przygotowane przez nasze sołectwa. Do festiwalu kulinarnego „Potrawa żniwiarza” zgłosiło się 8 sołectw i Spółdzielnia Socjalna „Arkadio” z Szamocina.  

Cieszymy się że postawiono tak wiele „żniwnych witaczy” i to dawało ogromną satysfakcję organizatorom, a wsiom dodawało splendoru i poloru. Za każdy witacz wszystkim bardzo dziękujemy. W festiwalu kulinarnym „ Potrawa żniwiarza wszystkie sołectwa spisały się na medal. Każde otrzymało bon o wartości 300 zł za trud włożony w przygotowanie potraw.

Na jaktorowskie dożynki zaproszono kilku kontrahentów współpracujących bezpośrednio i pośrednio z rolnictwem. A zatem swe stoiska wystawiły i promowały Bank Spółdzielczy w Chodzieży/oddział w Szamocinie oraz sklep Grene z Szamocina. Nie wszyscy dojechali. Natomiast szamocińscy pszczelarze i lipiogórscy rękodzielnicy pokazali co jest najlepsze poprzez pracę swych rąk.

Dodatkową atrakcją na płycie stanowiły kramy z zabawkami dla dzieci, zamkami dmuchanymi, modelowaniem baloników, konkursy ekologiczne z udziałem firmy Alba z Wrocławia. Główną nagrodą był rower. Na scenie zaśpiewał nasz rodzimy zespół „Notecianie” z Lipiej Góry pod kierunkiem pana Marka Frąckowiaka. Jeszcze przed zabawą odbył się koncert zespołu „Duet Karo” który zagrał swoje najlepsze przeboje bawiąc się z publicznością. Po nim Bogdan Borowski niegdyś lider i współzałożyciel zespołu Milano w latach 1990-2000. Nie zabrakło wspólnego śpiewania podczas koncertu jak i pozowania do zdjęć i rozdawania autografów. Cóż nas jeszcze czekało? Na koniec zabawa taneczna z Markiem i Karoliną. Po zabawie wszyscy rozeszli się do domów. Praca dla organizatorów, a szczególnie dla ekipy Szamocińskiego Ośrodka Kultury jeszcze trwała, aż do poniedziałku. Trzeba było wszystko doprowadzić do porządku, wiele rzeczy poukładać, posegregować i przewieźć do świetlic wiejskich i domu kultury. Wszyscy odczuwali ogromne zmęczenie, ale także ogromne zadowolenie z wykonanej pracy. Wszystkim, którzy nam pomogli i tym co przybyli na dożynki serdecznie dziękujemy. Ogromne podziękowania dla Sołtysa i Rady Sołeckiej z Jaktorowa oraz tych co pomogli przy organizacji dożynek, m.in. panu Grzegorzowi Chmurze i panu Markowi Felskiemu. Księdzu proboszczowi za odprawienie uroczystej Mszy świętej oraz  użyczenie terenu za kościołem do zorganizowania festynu dożynkowego i skorzystania ze świetlicy. Państwu Jagodzie i Leszkowi Kudlińskim za nieocenioną pomoc oraz rodzinom z Jaktorowa: Kołodziejewskim, Frydrychom, Felskim, Kudlińskim, Marmurowiczom, Gawronom, Michałek, Abram, Chmurom, Świerczyńskim, Chojnackim, Walczakom i Przybylskim. Za bezpieczeństwo podczas imprezy dziękujemy druhom z OSP Lipia Góra i Lipa-Nowy Dwór. Panu Szymonowi Sędłakowi za użyczenie samochodu, ochronie, zabezpieczeniu medycznemu, zespołom ludowym, delegacjom i sołtysom i radom sołeckim za pomoc.  

Wszystkim osobom, które nie zostały wymienione a były zaangażowane również bardzo dziękujemy. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska.

Prezentacja sołectw w festiwalu kulinarnym  „Potrawa żniwiarza”

  1. Koło Gospodyń Wiejskich Lipia Góra

            NAZWA POTRAWY:      Parzycha z pajdy chleba ze smalcem                                    

            NAZWA CIASTA:           Placek Królewski

            Sołtys Lipiej Góry pani  Elżbieta Piątyszek

            Przewodnicząca KGW Lipia Góra pani Mieczysława Antczak

  1. Sołectwo Raczyn 

           NAZWA POTRAWY:  Zupa rybna, bios z kabaczka, chleb ze smalcem i ogórkiem                     

           NAZWA CIASTA:        Placek jogurtowy i drożdżowy

           Sołtys Raczyna pan Kamil Gidaszewski

  1. Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich Heliodorowo

           NAZWA POTRAWY:   Gołąbki z ziemniakami i sosem koperkowym

           NAZWA CIASTA:        

           Sołtys Heliodorowa pani Agnieszka Sikorska

           Przewodnicząca KGW pani Honorata Kamińska

  1. Sołectwo Jaktorowo

           NAZWA POTRAWY:  Bigos po cygańsku, chleb ze smalcem

           NAZWA CIASTA:       Placek drożdżowy (dla wiwaty itp.)

           Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Atanazynie

           NAZWA POTRAWY:   Zupa szczawiowa, chleb ze smalcem i ogórkiem

           NAZWA CIASTA: Rogaliki drożdżowe, placek drożdżowy z jabłkiem i

                                            śliwką,   kruszon, kawa i herbata

           Sołtys Atanazyna pan Jerzy Przystasz

           Przewodnicząca KGW Atanazyn pani Elżbieta Dziubek

  1. Sołectwo Nowy Dwór

             NAZWA POTRAWY:  Kluski ze słoniną

             NAZWA CIASTA:       Skubaniec, drożdżowy z owocami, szarlotka

             Sołtys Nowego Dworu pan Andrzej Szczepara                                                   

  1. Sołectwo Szamoty

             NAZWA POTRAWY:   Zupa gulaszowa

             NAZWA CIASTA:         Jabłecznik i chruściki

             Sołtys Szamot  pan Franciszek Betański  

  1. Spółdzielna Socjalna „Arkadio”, osiedle Smolary 1.

            NAZWA POTRAWY:  Kiełbasa z rusztu

            NAZWA CIASTA:  Muffinki

            Prezes Spółdzielni pani Marta Kalupa                                                                                                                                                                                                                                                                                               

  1. Sołectwo Laskowo

             NAZWA POTRAWY:  Chłodnik litewski

             NAZWA CIASTA:     Ciasto z owocami   

             Sołtys Szamot  pani Wiesława Szulc

Wystawcy indywidualni-rękodzieło i firmy prezentujące się podczas dożynek.

Stachowiak Elżbieta z Szamot, Halina Michalska z Lipiej Góry,

Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Aleksander Lutrzykowski z Lipiej Góry, Koło Pszczelarzy z Szamocina,  Agnieszka Pufal z Dziembówka, Firma ALBA – gry i zabawy ekologiczne dla dzieci i dorosłych,  oraz „Okrzyk Radości” – modelowanie baloników oraz bańki mydlane.

Wieniec główny nieśli państwo Halina i Zygmunt Knach ze Sokolca oraz państwo Renata i Grzegorz Słowik z Lipiej Góry.                     

„Tu żyję, tu mieszkam 2022”

 W wyniku przeprowadzonego przeglądu obiektów na terenie Miasta i Gminy Szamocin, komisja postanowiła wyróżnić właścicieli/użytkowników następujących nieruchomości:

- w kategorii najładniejsza zagroda:

Danuta i Henryk Królak z Lipiej Góry,

- w kategorii najładniejsza posesja wielorodzinna:

Nie przyznano,

- w kategorii najładniejsza posesja jednorodzinna:

Justyna i Piotr Troczyńscy z Szamocina,

Janina Kidoń z Szamocina,

- w kategorii najładniejszy balkon:

Danuta i Andrzej Koczorowscy z Szamocina.

P1120104.jpg P1120117.jpg P1120124.jpg

P1120138.jpg P1120141.jpg P1120143.jpg

P1120145.jpg P1120149.jpg P1120159.jpg

P1120166.jpg P1120168.jpg P1120170.jpg

P1120172.jpg P1120174.jpg P1120175.jpg

P1120177.jpg P1120178.jpg P1120180.jpg

P1120183.jpg P1120203.jpg P1120205.jpg

P1120211.jpg P1120218.jpg P1120222.jpg

P1120224.jpg P1120232.jpg P1120234.jpg

P1120235.jpg P1120236.jpg P1120249.jpg

P1120256.jpg P1120259.jpg P1120261.jpg

P1120269.jpg P1120296.jpg P1120299.jpg

P1120300.jpg P1120306.jpg P1120308.jpg

P1120311.jpg P1120314.jpg P1120321.jpg

P1120325.jpg P1120333.jpg P1120339.jpg

P1120354.jpg P1120359.jpg P1120360.jpg

P1120361.jpg P1120363.jpg P1120364.jpg

P1120366.jpg P1120367.jpg P1120370.jpg

P1120378.jpg P1120385.jpg P1120386.jpg

P1120388.jpg P1120389.jpg P1120391.jpg

P1120395.jpg P1120396.jpg P1120398.jpg

P1120400.jpg P1120401.jpg P1120402.jpg

P1120407.jpg P1120409.jpg P1120410.jpg

P1120412.jpg P1120413.jpg P1120415.jpg

P1120416.jpg P1120427.jpg P1120428.jpg

P1120430.jpg P1120432.jpg P1120443.jpg

P1120456.jpg P1120469.jpg P1120490.jpg

P1120504.jpg P1120508.jpg P1120509.jpg

P1120511.jpg P1120523.jpg P1120530.jpg

P1120536.jpg P1120551.jpg P1120564.jpg

P1120571.jpg