Przejdź do głównej treści

Relacje z naszych uroczystości

"Pogodna Jesień" na Przeglądzie w Tarnogrodzie

04 listopad 2013

Cudze chwalicie a swego nie znacie

„Pogodna Jesień” w Tarnogrodzie.

 Po raz drugi w swojej działalności Seniorski Teatr „Pogodna Jesień” z Szamocina gościł w połowie października 2013 roku na Ogólnopolskim Sejmiku Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Pierwszy raz gościliśmy tam przed laty- w 2007 roku -  z widowiskiem obrzędowym ”Tylko zgryzoty i frasunek” autorstwa Marii Zdunek. Obecnie byliśmy z humoreską „Helena u  świętej Pietry” także  pióra Marii Zdunek. Ażeby zaistnieć na takim przeglądzie należy przejść przez gęste, regionalne  sito konkursowe, gdzie oceniają  wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie  i typują do dalszej edycji. Nas oceniał w pierwszej fazie profesor teatrologii Jan Zdziarski i profesor Antoni Śledziewski. Oj, surowi i wymagający to sędziowie.

Na Sejmiku w Tarnogrodzie skład komisji poszerzył się o językoznawców, reżyserów filmowych i telewizyjnych, muzykologów i etnografów. Przewodniczącym jury był znany językoznawca i teatrolog profesor Lech Śliwnik. Towarzyszyli mu profesor Piotr Dahlig – etnomuzykolog, doktor Bożena Suchocka- reżyser, doktor Katarzyna Smyk – folklorysta, kulturoznawca i Edward Wojtaszek – reżyser teatralny i telewizyjny. Organizatorami owego Sejmiku byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwo Kultury Teatralnej w Lublinie i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Gospodarzem  zaś Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w Tarnogrodzie i jego bardzo kompetentna pani dyrektor, Renata Ćwik. Patronat i wsparcie finansowe to zasługa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Odznaczeni medalionem pamięci

02 październik 2013

Odznaczeni  medalionem pamięci

 Zbliża się 95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Powstania zwycięskiego. Jednego tak znaczącego zrywu niepodległościowego Polaków, w wyniku czego Wielkopolska, kolebka naszej państwowości stała się częścią odrodzonej po latach niewoli Rzeczpospolitej.

28 września 2013 r.  na jaktorowskim cmentarzu  powitano zgromadzonych przedstawicieli władz samorządowych instytucji, organizacji społecznych, młodzież, a nade wszystko serdecznie powitano rodziny naszych bohaterów spoczywających na tym jaktorowskim cmentarz. Uroczystość ta to dalszy ciąg cennej inicjatywy chodzieskiego Kola Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, mówiąca o tym, ażeby każdy grób powstańca wielkopolskiego został oznakowany medalionem pamięci w całym powiecie chodzieskim. Uroczystości takie odbyły się na cmentarzach w Chodzieży i Budzyniu. Niedługo, w listopadzie taka uroczystość odbędzie się na cmentarzu w Szamocinie. Na tej uroczystości medalionem pamięci został oznakowany pomnik, który jest zbiorową mogiłą, w której spoczywają: Stefan Trojanowski, Antoni Ruszkiewicz i Andrzej Konwiński, członkowie Straży Ludowej z Lipy, zamordowani 27.04. 1919 r. przez niemieckich kolonistów w Lipiej Górze, a także Andrzej Zakel i trzech Powstańców nieznanego nazwiska, poległych w walkach pod Sokolcem w styczniu 1919 r., a następnie ekshumowanych, a ich prochy w uroczystym pogrzebie 19listopada 1927 r. zostały dołączone do zbiorowej mogiły zamordowanych członków Straży Ludowej. Medalionami pamięci zostały oznakowane groby zmarłych powstańców znajdujące się na tym cmentarzu: Franciszka Lewandowskiego, Jana Krzemieniewskiego, Jana Strzyżewskiego, Romana Szałkowskiego, Leona Zieldorfa – seniora, Władysława Wiki, Wojciecha Bugaja, Franciszka Jagielskiego, Jana Łaseckiego, Władysława Świerczyńskiego, Antoniego Grabarczyka, Jana Szałkowskiego, Marcina Jarocha, Stanisława Przybyły.