Aktualności

Teatr „44” z Szamocina wyróżniony

Teatr „44” działający przy Szamocińskim Ośrodku Kultury brał udział 28 września 2019 roku w IV Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Pile. Jest to przegląd amatorskiej twórczości seniorów w różnych kategoriach. Zespół w składzie Joanna Strzyżewska, Irena Jaworska, Barbara Swoińska, Lidia Stój, Mirosław Stróżewski, Jan Kajrys podczas przeglądu zaprezentował spektakl „Żabusia” G. Zapolskiej za który jury przyznało Teatrowi „44” pierwsze miejsce w kategorii teatr.

Gratuluję i dziękuję za udział. Dariusz Rybarczyk

Orkiestra Dęta Szamocińskiego Ośrodka Kultury w ubiegłą sobotę brała udział w  1 Festiwalu Orkiestr Dętych w Rogoźnie. Mieszkańcy już od późnego popołudnia podziwiali parady maszerujących zespołów ze Śremu, Skoków, Swarzędza, Szamocina oraz Rogoźna. Około godziny 17:00 po otwarciu festiwalu przez burmistrza miasta, orkiestry grały pół godzinny koncert prezentując muzykę marszową oraz rozrywkową. Publiczność mogła słuchać orkiestr oraz oglądać grupy  tancerek podczas koncertu jak i również w przerwach podczas wymiany muzyków na scenie. Szamocińska Orkiestra zaprezentowała znane utwory muzyki rozrywkowej.  W utworze Polka kowalska muzykom z Szamocina towarzyszyło kilku muzyków z rogozińskiej orkiestry. Warto przypomnieć że utwór Polka kowalska to jedyna taka kompozycja, w której wykonywane jest solo na prawdziwym kowadle. Ten niesamowity dźwięk tego nietypowego instrumentu zawsze wzbudza pozytywne. I tak też było tym razem. Wykonanie Polki kowalskiej przez szamocińską orkiestrę było gromko oklaskiwane. Piękna pogoda, wspaniała organizacja i około 150 muzyków spowodowały, że festiwal przejdzie do niezapomnianych.

Dnia 21 września 2019 roku zespół BABIE LATO działający przy Szamocińskim Ośrodku Kultury w Szamocinie wziął udział w X WIELKOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW WOKALNYCH oraz KAPEL LUDOWYCH w Chojnie pod hasłem „Wszyscy razem zaśpiewajmy” Tradycyjnie wszystkie zespoły wzięły udział we mszy świętej, a następnie uroczystość rozpoczęła się na sali wiejskiej w Chojnie pod patronatem Wronieckiego Ośrodka Kultury. W Przeglądzie wzięło udział 12 zespołów z całej Wielkopolski w tym również nasz zespół wraz z instruktorem Danutą Błażejczak. Każdy z zespołów zaprezentował po 3 utwory, wszyscy wspólnie razem biesiadowali przy stołach, bawili się oraz śpiewali znane piosenki. Wszystkim bardzo się podobało, każdy z uczestników otrzymał skromny upominek z rąk kierownika zespołu Chojanki z nadzieją, że spotkamy się w przyszłym roku.

 

Danuta Błażejczak